Glasnogovornik Ministarstva Mladen Pavić izvijestio je kako "Stožer za obranu od ptičje gripe svakodnevno nadzire situaciju u svijetu i provodi preventivne mjere u Hrvatskoj" dodavši kako će se monitoring ptica obavljati na 20 lokacija, među kojima su parkovi prirode Lonjsko polje, Vransko jezero i Kopački rit.
Od ovoga vikenda kreće akcija uzimanja uzoraka ptica odstrijeljenih u lovu, i to bris ždrijela i izmet, tako da će se "u nedjelju nakon lova uzimati uzorci ptica i proslijediti Veterinarskom institutu u Zagrebu". Na upit znaju li to lovačka društva na terenu, rekao je kako će biti obaviještena. Primjerice, uzorci se neće uzimati u Crnoj mlaki jer je tamo lov inače zabranjen.
Josip Lukaček, potpredsjednik Hrvatskog lovačkog saveza i predsjednik LD "Fazan" u Dardi, rekao je kako njihovo lovište ima fazaneriju s oko 2000 fazana te da oni provode redovne mjere zaštite. To znači, kazao je, "veterinarska služba redovne pregledava fazane u fazaneriji kao i svaku nabavu novih fazana". Dodao je kako nemaju nikakve informacije "od državnih tijela zaduženih za prevenciju ptičje gripe" te da očekuju upute.
Press centar za okoliš Hrvatske i Osječki zeleni od Hrvatskog lovačkog saveza i nadležnih državnih tijela zatražit će zabranu lova na ptice jer, kako su izvijestili, "na taj način ptice koje su u preletu, u slučaju da su zaražene, neće ugroziti okoliš bez obzira na informaciju da u Rumunjskoj nije potvrđena ptičja gripa".
Upozorili su na veću opasnost od ptičje gripe na proljeće kada se u ornitološkim rezervatima gnijezdi velik broj ptica.