Po izmjenama Zakona o zdravstvenom osiguranju, od 1. listopada liječnici naplaćuju pacijentima za uputnice i recepte do 30 kuna mjesečno.
"Liječnici su stavljeni pred gotov čin, bez da smo imali prilike dati primjedbe na zakon koje bi olakšale njegovu provedbu, pa inzistiramo na pregovorima s HZZO-om i donošenju aneksa kojim bi se reguliralo pitanje prikupljanje pristojbe", rekao je Balen na konferenciji za novinare u HUP-u.
Balen smatra da HZZO ugovorne liječnike, koji imaju status poslodavaca, ne tretira kao ravnopravnu ugovornu stranu. Baratanje s većim količinama novca dovodi u pitanje materijalnu sigurnost liječničkih timova, koji su dužni prikupljati novac koji uopće nije prihod zdravstva nego državnog proračuna.
"To je posao koji nema izravne veze sa zdravstvom - mi skupljamo lovu za ministra Šukera", kaže Balen.
On smatra da je uvođenje administrativne takse "tvrdi birokratski korak", što potvrđuje i činjenica da se taksa naplaćuje i u hitnim slučajevima koji se primaju bez uputnice, što znači da 10 kuna trebaju platiti i pacijenti koji su u komi, ili kojima liječnik dolazi u kućnu posjetu.
"Liječnik mora biti humanist, a ne administrativni činovnik. Takve su mjere u sukobu s prirodom posla i ružno je što smo dovedeni u situaciju koja će se loše odraziti na odnos liječnik - pacijent".
Zamjenik glavnog direktora HUP-a Bernard Jakelić podsjetio je da HUP, unatoč obećanjima, još uvijek nema svojeg predstavnika u Upravnom vijeću HZZO-a, pa ne može pravodobno reagirati na pojedine mjere. Nezadovoljavajućom je ocijenio i razinu suradnje s Ministarstvom zdravstva.