FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Japan odbio prijedlog SAD-a o smanjenju subvencija za poljoprivredu

Autor: ;mcar;
ŽENEVA, 11. listopada 2005. (Hina/AFP) - Japan je odbio američkezahtjeve, iznesene u pregovorima u okviru Svjetske trgovačkeorganizacije (WTO), da smanji subvencije svojim poljoprivrednicima za83 posto, kazao je japanski ministar poljoprivrede Mineichi Iwanaga.
ŽENEVA, 11. listopada 2005. (Hina/AFP) - Japan je odbio američke zahtjeve, iznesene u pregovorima u okviru Svjetske trgovačke organizacije (WTO), da smanji subvencije svojim poljoprivrednicima za 83 posto, kazao je japanski ministar poljoprivrede Mineichi Iwanaga.

"Japan ne može prihvatiti američki prijedlog o smanjenju subvencija našim poljoprivrednicima kao temelj za daljnju raspravu jer smatramo nedovoljnim opseg smanjenja subvencija koji je SAD voljan provesti u odnosu na svoje poljoprivrednike", kazao je Iwanaga novinarima nakon sastanka ključnih članova Svjetske trgovačke organizacije u Ženevi.

Američki trgovinski predstavnik Rob Portman predložio je sporazum koji bi trebao pomoći oživjeti trgovačke pregovore u okviru WTO-a, koji su zašli u slijepu ulicu. Japan je među zemljama koje su najodlučnije zaštititi svoje poljoprivrednike od dalekosežne liberalizacije.

Portman je kazao da će Washington smanjiti svoje subvencije američkim poljoprivrednicima za 60 posto ako Japan i EU smanje svoje subvencije za 83 posto.

Američki predstavnik tvrdi kako Japan i EU moraju provesti radikalnija smanjenja jer su im po pravilima WTO-a dozvoljene veće isplate koje će premašivati američke čak i nakon reforme.

Iwanaga je pak ponovio da "smanjenja koja se traže od Japana i EU-a nisu u ravnoteži s razinom smanjenja koje je sam SAD spreman provesti". "Postoji veoma veliki jaz između američkog prijedloga i našeg stajališta."

EU je predložio smanjenje subvencija koje isplaćuje svojim poljoprivrednicima za 70 posto.

Kritičari tvrde kako vladina pomoć poljoprivrednicima u bogatim zemljama remeti svjetsku trgovinu, nanoseći štetu proizvođačima u zemljama u razvoju.

Prema pregovorima koje su 148 zemalja članica WTO-a započele u Dohi prije četiri godine, zemlje u razvoju bi trebale imati najveće koristi od smanjenja subvencija, carina i drugih prepreka trgovini

(Hina) xmcar ygple

An unhandled error has occurred. Reload 🗙