"Sad je manje korisno spekulirati o datumu ulaska u Uniju, važnije se usredotočiti na reforme i ostale nužne uvjete koje treba ispuniti", rekao je Rehn i naglasio važnost rješavanja pitanja povratka izbjeglica i prava manjina.
"EU je utemeljena na pomirbi Francuske i Njemačke, pomirba je temeljna europska vrijednost i vrijeme je da i Hrvatska ostavi prošlost za sobom i izgradi bolju i svjetliju budućnost za svoje građane", rekao je.
Nakon početka pristupnih pregovora EU očekuje da Hrvatska ispuni svoje obveze i da se puna suradnja s Međunarodnim sudom za ratne zločine u Haagu nastavi sve dok se i posljednji optuženik ne nađe pred sudom.
Na pitanje novinara o izjavi američkoga podtajnika za politička pitanja Nicholasa Burnsa o tome kako NATO ne želi Hrvatsku dok Ante Gotovina ne bude izručen Haagu, Rehn je rekao kako SAD i NATO imaju puno pravo na vlastite kriterije. "Naš je kriterij bio puna suradnja s Haškim sudom i nema razloga sumnjati u ocjenu haške tužiteljice", rekao je Olli Rehn na kraju posjeta Hrvatskoj.
U nedjelju je Rehn posjetio hrvatski Sabor i razgovarao s članovima odbora za vanjsku politku i europske integracije te Zajedničkog odbora Europskoga parlamenta i Hrvatskoga sabora, priopćeno je iz Sabora.
Prema priopćenju, Rehn je Hrvatskoj čestitao na početku pregovora i naglasio da će tijek pregovora ovisiti o provođenju reforma i njihovoj primjeni, uspostavi vladavine prava, reformi pravosuđa, suzbijanju korupcije. Uz vladavinu prava, posebno je važna suradnja s Haškim sudom", kaže se u saborskome priopćenju.