FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nobel za mir: val pohvala ali i kritika i ogorčenja

Autor: ;rtom;
ZAGREB, 7. listopada 2005. (Hina) - Odluka Norveškog Odbora za Nobelovunagradu da ovogodišnje priznanje za mir dodijeli Međunarodnoj agencijiza atomsku energiju (IAEA) i njezinu direktoru Mohamedu ElBaradeijuizazvala je val službenih pohvala ali jednako toliko i kritika iogorčenja nevladinih te ekoloških udruga.
ZAGREB, 7. listopada 2005. (Hina) - Odluka Norveškog Odbora za Nobelovu nagradu da ovogodišnje priznanje za mir dodijeli Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA) i njezinu direktoru Mohamedu ElBaradeiju izazvala je val službenih pohvala ali jednako toliko i kritika i ogorčenja nevladinih te ekoloških udruga.

Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Kofi Annan kazao je u petak da je "oduševljen" odlukom "u trenutku kad je oružje za masovno uništenje i dalje velika opasnost za sve nas", a Europska komisija u Bruxellesu da dobitnici "rade ključan posao očuvanja međunarodnih standarda", riječi su glasnogovornice Pie Ahrenkilde Hansen.

"Nevjerojatno zadovoljan" izborom je i bivši direktor IAEA-e Hans Blix, umirovljeni švedski diplomat, voditelj agencije od 1981. do 1997., koji je ocijenio da je njegov nasljednik ElBaradei "neprestance djelovao neovisno i profesionalno".

Dobitnike su pozdravile i nuklearne sile Rusija, Britanija, Francuska.

"ElBaradei je čovjek mira, ne rata", i Rusija dijeli zamisli IAEA-e kazao je Sergej Prihodko, vanjskopolitički savjetnik ruskoga predsjednika Vladimira Putina.

Francuski predsjednik Jacques Chirac ocijenio je da su ElBaradei i IAEA "odlučno pridonijeli globalnoj sigurnosti", a britanski premijer Tony Blair da je nagrada "vrlo zaslužena i vrlo važna".

Među kandidatima za ovogodišnjeg Nobela za mir bio je i ukrajinski predsjednik Viktor Juščenko, koji je čestitao Odboru na "mudroj" odluci i rekao "velika čast za Ukrajinu bila je ta što je uopće bila razmatrana".

Međutim, drugi ovogodišnji kandidat za mir, Hidankyo, japanska Konfederacija organizacija koje okupljaju žrtve atomske i hidrogenske bombe, koja je od 1956. bila motor svjetske borbe za uništenje atomskog oružja, izrazila je veliko razočarenje.

"Nadali smo se, ako bismo mi dobili nagradu, bio bi to velik poticaj i veliko ohrabrenje žrtvama atomske bombe (koje zovu 'hibakusha') i koje su danas već stare", drži Terumi Tanaka, žrtva atomske bombe bačene na Nagasaki 1945.

Shuntaro Hida, drugi član Konfederacije, tvrdi da Sjedinjene Države ne bi više mogle opravdavati svoje bombardiranje Hirošime i Nagasakija 1945. kad bi japanske žrtve bile nagrađene.

Američka bomba bačena na Hiroshimu ubila je 140.000 ljudi a ona na Nagasaki 70.000 ljudi.

Glavni tajnik Hidankyja, 74-godišnji Senji Yamagushi, i sam je bio nominiran uz svoju Konfederaciju i drži da je izbor režiran.

"SAD su odgovorne jer nisu bile sposobne spriječiti druge zemlje da dođu u posjed nuklearnog oružja", rekao je Yamagushi, u vrijeme napada 14-godišnjak koji se nakon 40 dana bez svijesti nekim čudom probudio iz kome.

Ekološka organizacija Greenpeace osudila je "dvostruku ulogu" "žandara i promotora nuklearne energije" kakvu igra IAEA.

IAEA "kontrolira širenje nuklearnog oružaj a odgovorna je za širenje tehnologija" prozvodnje tog oružja, drži Greenpeace.

Greenpeace ipak odaje priznanje ElBaradeiju "koji se usprotivio ratu u Iraku i zauzeo za Bliski istok bez nuklearnog oružja" čime se uzdigao da bude "glas razuma".

I ruski ekolog Aleksej Jablokov "šokiran" je odlukom ali iz razloga neprimjerene reakcije IAEA-e na katastrofu u Černobilu 1986.

"Ništa ozbiljno, po jedan Černobil može se dogoditi svake godine, nuklearna energija će preživjeti", kazala je tada IAEA.

"To je nehumana organizacija, a oni je nagrađuju", zažalio je Jablokov.

Razočarenje je izrazio i Lech Walesa, povijesni vođa poljskog sindikata Solidarnost, dobitnik Nobela za 1983., jer drži da nagradu treba primiti jedna osoba.

"Alfred Nobel bio je individualac i njegova nagrada treba nagraditi, ohrabriti i poduprijeti one koji učine nešto važno za svoju zemlju ili za svijet", rekao je.

Dobitnicima su još čestitali njemački kancelar Gerhad Schroeder kazavši daje izbor "vrlo inteligentan", te Shimon Peres, izraelski dobitnik Nobelove nagrade za mir iz 1994. (koju je podijelio s tadašnjim premijerom Yitzhakom Rabinom i palestinskim predsjednikom Jaserom Arafatom, koji su obojica umrli).

"(...) Ako neodgovorni narod u svijetu - a ima ih više takvih - dobije nuklearno oružje, bilo bi vrlo teško egzistirati u našem svijetu", rekao je Peres, čovjek kojeg brojni strani stručnjaci drže ocem izraelskog nuklearnog programa.

(Hina) xrt ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙