Novinar Josip Jović pritvoren je jučer popodne na temelju naloga Haaškoga suda, koji ga je optužio za nepoštivanje toga suda zbog objavljivanja identiteta zaštićenog svjedoka za suđenja Tihomiru Blaškiću, u studenom i prosincu 2000.
Mladen Vuković, urednik kulture na Hrvatskom radiju, obraćajući se okupljenim kolegama novinarima, kazao je kako se "nakon zastare od sedam, osam godina, nakon što su svjedočenje zaštićenog svjedoka objavili gotovo svi mediji, sada proganja novinar koji je zbog svojih napisa i zalaganja za slobodu javne riječi dva puta dobio novinarsku nagradu Zlatno pero".
Vuković je pozvao haaško i hrvatsko pravosuđe da ne bude selektivno te da uoči Dana hrvatske neovisnosti, 8. listopada, posvjedoči kako je u trodiobi vlasti sudstvo doista neovisno.
Predsjednik Matice hrvatske u Splitu Josip Botteri rekao je da je zgrožen, dodavši da se "u novoj Hrvatskoj ne pamti takav progon pisane riječi i to", kako je kazao, "u Marulićevu gradu koji je uvijek bio slobodarski".
Pjesnikinja i novinarka Đurđica Ivanišević podsjetila je na trend u cijelom svijetu da se energičnije zaštite svi pisci bez obzira na svjetonazor i mišljenje.
Podsjetila je na slučaj poznatoga turskog pisca Orhana Pamuka, zbog kojega se digla velika bura u Turskoj iako je, kako je rekla, ta zemlja dobila zeleno svjetlo za početak pregovora za ulazak u Europsku uniju.
Novinari su se na današnjem okupljanju na splitskom Narodnom trgu simbolično vezali lancima, a istaknute su i poruke, među kojima: "I ja sam Josip Jović", "Jozef K. jednako Josip Jović" aludirajući na Kafkin roman, "Branitelji Helene Puljiz - javite se", "Tužitelji - sretan vam Dan neovisnosti".
Inače, u splitsko dopisništvo Hine od jutros stižu tekstovi potpore Josipu Joviću od različitih stranaka i udruga, među kojima Hrvatske bratske zajednice u SAD-u, Hrvatskog bloka, Hrvatske čiste stranke prava, braniteljskih udruga prosteklih iz Domovinskog rata.
Također Stranka demokratske akcije Hrvatske (SDAH) u priopćenju je "izrazila svoje nezadovoljstvo zbog uhićenja novinara Slobodne Dalmacije Josipa Jovića". U priopćenju se ističe kako "uhićenje novinara proizvodi nesigurnost te struke, a u konačnici to znači pokušaj suspenzije demokratskih načela i demokracije".
SDA Hrvatske također navodi kako se "pridružuje prosvjedima demokratske javnosti" zbog ovakvog postupanja prema novinaru Josipu Joviću te "izražava nadu da ćemo uskoro toga novinara vidjeti na slobodi".