Ocjena je to čelnih ljudi HAT-a iznesena na današnjoj prezentaciji za novinare, organiziranoj povodom obilježavanja njihove prve godišnjice djelovanja.
Učinci liberalizacije su vidljivi i u investicijama u telekomunikacijama, koje su u zadnjih godinu dana u Hrvatskoj iznosile 1,5 milijardi kuna, kao i u otvaranju novih 600 radnih mjesta, kazao je predsjednika Vijeća HAT-a Gašper Gaćina.
Korisnici su pak s većim brojem davatelja usluga dobili mogućnost većeg izbora telekomunikacijskih usluga, a iako još ne dovoljno, snižene su i cijene u svim segmentima. Gaćina očekuje dalji pad cijena kako se tržište bude više razvijalo.
Po njegovoj je ocjeni protekla godina rada Agencije bila dobra godina za liberalizaciju, jer su se osim pojave novih operatera donijeli i brojni novi pravilnici te drugi zakonski propisi koji su Hrvatsku u telekomunikacijama približili standardima EU-a.
Važnim je Gaćina izdvojio i odobrenje postojećim operaterima (T-HT-u, VIPnetu i T-Mobileu) za standardne ponude međupovezivanje (interkonkecija), bez koje novi operateri ne bi mogli ni početi s radom. S obzirom da u Agenciji, kao niti novi operateri, nisu još uvijek zadovoljni cijenama interkonekcije, od 'starih' operatera u Agenciji do kraja godine očekuju nove ponude, s nižim cijenama.
Značajne za liberalizaciju bile su i odluke Agencije o prenosivosti broja i predodabiru operatera, za uslugu pristupa (s cjenikom) izdvojenoj (T-HT-ovoj) lokalnoj petlji, rješenje o strukturnom odvajanju i zasebnom obračunavanju troškova operatera s znatnijom tržišnom snagom, kao i otvaranje tzv. WiMAX frekvencijskog područja za davanje koncesija širokopojasnog bežićnog pristupa putem nepokretne mreže.
Velik dio posla Agencija je odradila, rečeno je, i s izdavanjem dozvola za radijske postaje (ukupno ih je izdano 8.439), a obavljeni su i brojni tehnički pregledi (ukupno obrađeno 4.615 predmeta).
(Hina) xtam yds