Kako je izviješteno iz Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka, Bačić je istaknuo da se Hrvatska još od 1998. nalazi na bijeloj listi Međunarodne pomorske organizacije (IMO). Odnosno, Hrvatska primjenjuje međunarodne standarde u izobrazbi i izdavanju svjedodžbi, što znači da su hrvatske svjedodžbe o osposobljenosti pomoraca međunarodno valjane.
Posebna pozornost, rekao je, posvećuje se obrazovanju i izobrazbi pomoraca, uvjetima života i rada na brodu, te poticanju đaka i studenata za pomorska zanimanja.
Donošenjem novog Pomorskog zakonika stvoreni su preduvjeti za smanjenje troškova stručnog usavršavanja pomoraca koje će se u suradnji sa pomorskim obrazovnim ustanovama realizirati do kraja ove godine, a pomorcima će se omogućiti stjecanje svjedodžbi o dopunskoj osposobljenosti kroz redovni obrazovni proces, kazao je.
U cilju popularizacije pomorskih zanimanja od 2006. državni tajnik za more najavio je uvođenje sustava stipendiranja najboljih studenata pomorskih fakulteta i učenika srednjih pomorskih škola, te pokretanje programa za subvencioniranje troškova vježbeničkog staža na brodovima pod hrvatskom zastavom.
(Hina) xpp/xds yds