Govoreći drugog dana skupa o temi "Srbija - pet godina poslije" u beogradskom Sava centru, Tadić je upozorio na snage koje se održavaju na političkoj pozornici, a prije pet godina bile su spremne "upotrijebiti masovnu silu protiv građana" radi održanja svoje vlasti.
Članstvo u EU nije cilj sam po sebi, već je cilj promjena kvalitete društva i njegove sposobnosti da rješava probleme građana, kazao je Tadić. U Srbiji nema strateškog vođenja države i suglasnosti oko ciljeva, osim onih koji se "pomalo lakonski navode", primjerice članstvo u EU i europske integracije.
Ministar vanjskih poslova Srbije i Crne Gore (SCG) Vuk Drašković na istom je skupu pozvao sve demokratske snage u Srbiji da se ujedine oko "bitnih pitanja budućnosti" i da se napravi jasna crta razgraničenja između proeuropskih i antieuropskih snaga. Drašković je uz ostalo rekao da "ne razumije da je stranka ubijenog premijera Srbije Zorana Đinđića danas u oporbi proeuropskoj vladi Srbije", kao što je "nelogično i neobjašnjivo" da tu vladu podržava stranka čiji je predsjednik Slobodan Milošević.
Sudionicima skupa obratili su se i bivši ministar vanjskih poslova Grčke Georgios Papandreau i ministar vanjskih poslova Slovačke Eduard Kukan, poručivši proeuropskim snagama u Srbiji da moraju biti jedinstvene na putu ka EU.
"Želimo da budete dio naše obitelji, da se mijenjate i reformirate", kazao je Papandreau, dodajući da se problemi mogu riješiti "uz političku volju da se ide naprijed.
Dvodnevnu konferenciju, na kojoj sudjeluju brojni političari, stručnjaci, predstavnici nevladinih organizacija i drugi, organizirala je nevladina udruga Beogradski fond za političku izuzetnost i njemačka zaklada Marshall.