Vujanović je time odgovorio na sve češća nagađanja o odgodi referenduma do kraja sljedeće godine, što je potvrdila i Judy Bath iz Instituta za sigurnosne studije Europske unije koja je za podgorički dnevnik "Vijesti" od srijede rekla "da nema sumnje da je službeni Bruxelles sugerirao crnogorskom premijeru Milu Đukanoviću kako bi bilo korisno odgoditi održavanje referenduma".
"Sa stajališta međunarodne zajednice, sigurno bi bilo od pomoći kada bi referendum u Crnoj Gori bio odgođen na nekoliko mjeseci, kako bi se izbjeglo poklapanje s akutno teškim procesom rješavanja konačnog statusa Kosova", rekla je Bath. Ona je odbacila nagađanja "da će EU pokušati Srbiji ponuditi Crnu Goru kao utješnu nagradu za gubitak Kosova", dodajući da "EU nije neki moćni imperij iz 19. stoljeća".
Održavanju referenduma protive se oporbene stranke, prvenstveno one prosrpske orijentacije.
"Svaki jednostrani akt crnogorskog režima, pa i moguće izjašnjavanje na referendumu bit će neobvezujuće za cjelokupnu oporbu koja se zauzima za (opstanak) Državne zajednice Srbije i Crne Gore", izjavio je u srijedu predsjednik najbrojnije prosrpske Socijalističke narodne partije (SNP) Predrag Bulatović.
Ostale oporbene stranke iz tog bloka najavile su i prosvjede, a beogradsko Vijeće (Crnogoraca) za Srbiju i Crnu Goru ocijenilo je kako "referendumska kampanja u Crnoj Gori podsjeća na ranije skupove Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) koji su zloslutno nagovijestili krvavi građanski rat"
Glasnogovornik vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS) Predrag Sekulić izjavio je da tu stranku "ne zabrinjavaju najave iz oporbe da će se samoorganizirati kako bi spriječila održavanje referenduma", jer je, kako je rekao "navikla na njezino antidemokratsko i antieuropsko djelovanje".