Iznimka je realizacija planiranih sredstava Hrvatskih cesta i Hrvatskih željeznica koje su od ukupno planiranih 35 milijuna kuna za razminiranje do sada ugovorili tek 5,1 posto sredstava. U nadležnim institucijama ispitat će se mogućnosti ulaganja u skladu s planom kako bi se od kraja godine maksimalno smanjila razlika između planiranih i realiziranih sredstava.
Ukupno je za radove razminiranja, iz svih izvora financiranja utrošeno 236,5 milijuna kuna, od čega je iz Državnog proračuna utrošeno 144 milijuna kuna, iz sredstava javnih poduzeća i drugih pravnih osoba utrošeno je 60 mlijuna kuna, a iz sredstava donacija 42,4 milijuna kuna.
Članovi Savjeta razgovarali su o sastanku država članica Otawske konvencije koji će se održati u Zagrebu od 28. studenoga do 2. prosinca ove godine. Potpisujući Otawsku konvenciju Republika Hrvatska se obvezala uništiti sve protupješačke mine u miniranim područjima pod svojom jurisdikcijom. Preduvjet za ispunjenje te obveze je donošenje Nacionalnog programa protuminskog djelovanja za razdoblje 2005.-2009. koji je dostavljen Vladi Republike Hrvatske u prosincu prošle godine, a još uvijek nije upućen u saborsku proceduru. Šesti sastanak država potpisnika Otawske konvencije o zabrani protupješačkih mina od izuzetne je važnosti za Hrvatsku koja je i sama teško pogođena tim problemom te sudjeluje aktivno u provedbi Konvencije.
Na sastanku u Zagrebu će se okupiti oko 600 izaslanika iz svih država stranaka Konvencije, kao i predstavnici drugih država i mjerodavnih organizacija, te je izuzetno važno da Hrvatska na njemu predstavi Nacionalni program protuminskog djelovanja, stoji u priopćenju HCR-a.