FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Slovenski parlament u utorak o ekološkoj zoni

Autor: ;fl;
LJUBLJANA,1. listopada 2005.(Hina) - Slovenski parlament u utorak ćeodlučivati o prihvaćanju zakona o proglašenju ekološke zone iepikontinentalnom pojasu.
LJUBLJANA,1. listopada 2005.(Hina) - Slovenski parlament u utorak će odlučivati o prihvaćanju zakona o proglašenju ekološke zone i epikontinentalnom pojasu.

Zakon koji je predložila vlada premijera Janeza Janše u proceduri je po hitnom postupku i o njemu će zastupnici odlučivati zadnjeg dana jesenskog zasjedanja, a najavljeno je da će se održati i sjednica vanjskopolitičkog odbora parlamenta na kojoj bi se govorilo o međunarodnim aspektima tog poteza.

Premijer Janez Janša nedavno je izjavio da zakonski prijedlog uživa gotovo konsenzualnu potporu i da će njima Slovenija učiniti ono što su učinile i druge države s izlazom na Jadransko more.

Slovenski predsjednik Janez Drnovšek podržao je donošenje zakona riječima da očekuje da će to potaknuti dogovor s Hrvatskom o granici na moru jer će se slovenska zona preklapati s hrvatskom.

Zakonski prijedlog naime navodi "privremenu" granicu južnog dijela buduće zone, uz odredbu da će se definitivna granica odrediti međunarodnim sporazumima.

Zakonski prijedlog u Sloveniji ima i popriličan unutarnji naboj jer je premijer Janez Janša rekao da je bivša vlada inzistirala na pomorskom zakoniku koji je Sloveniju definirao kao "zemljopisno prikraćenu" državu bez epikontinentalnog pojasa i izlaza na otvoreno more, te da je njegova vlada napravila prvi aktivniji potez u nastojanju da zauzme bolje pozicije s Hrvatskom koje će biti potrebne prilikom pregovora o granici na moru ili eventualnoj arbitraži.

Slovenski politički promatrači zakonski prijedlog analiziraju kao "oštru" poruku Hrvatskoj, s kojom još nije provedeno razgraničenje na moru, da se složi sa teritorijalnim izlazom Slovenije u međunarodne i pripadnošću većine Piranskog zaljeva Sloveniji.

Neki slovenski stručnjaci za međunarodno pravo navode kako je Slovenija "naslijedila" izlaz na otvoreno more od bivše Jugoslavije, a drugi da "ima pravo" na takav izlaz u skladu s nepisanim pravilima međunarodnog prava jer ga je dugo koristila i da je bio priznat sporazumom bivših premijera Račana i Drnovšeka, koji nije potvrđen u Hrvatskom saboru.

(Hina) xfl ysb

An unhandled error has occurred. Reload 🗙