Banac u priopćenju najavljuje da će konačni prijedlog novog izbornog modela, obogaćen sugestijama s današnje rasprave, uputiti u saborsku proceduru tijekom jeseni.
Glavni ciljevi novog izbornog modela su jednostavan, reprezentativan i logičan sustav izbora zastupnika, konzistentnost izbornih jedinica, mogućnost glasovanja i za predložene liste i za pojedinačne kandidate, jednakost svih izbornih aktera i sofisticiranost tehničke strane izbornog postupka.
Time bi se, smatra Banac, povećala reprezentativnost cjelokupnog izbornog procesa.
Jedna od ključnih novina u novom izbornom modelu je da birače potiče na izbor konkretnih kandidata s 'imenom i prezimenom', stoji u priopćenju.
Osim toga, tu je i prikupljanje potpisa najmanje 0,5 posto birača u pripadajućoj izbornoj jedinici čime bi se, smatra Banac, izjednačili izborni akteri i selektirali na početku izbornog postupka prema kriteriju podrške birača.
Slijedi napuštanje načela jednakih izbornih jedinica i ustroj 12 izborni jedinica prema načelu agregiranja županija i poštivanja županijskih granica gdje god je to moguće te nužno poštivanje jednakosti glasa u svakoj od izbornih jedinica. Pritom se, navodi Banac, broj mandata razlikuje ovisno o veličini izborne jedinice i kreće se od 8 do 12 mandata po izbornoj jedinici, u prosjeku 10,6 mandata po izbornoj jedinici.
Po prijedlogu novog izbornog modela broj mandata u Hrvatskom saboru iznosio bi 127 mandata što je devet posto manje od aktualnog modela, s 140 mandata.
Tu je i uvođenje zatvorenih neblokiranih lista u cilju balansiranja stranačkih interesa i utjecaja birača na konačni redoslijed kandidata izabranih s lista. Izabrani kandidati tako bi dobili dodatnu legitimnost i čvršću vezu sa svojim biračkim tijelom, a time bi se utjecalo i na povećanje njihove odgovornosti spram birača, smatra Banac.
Banac u novom izbornom modelu predlaže i uvođenje Hare-Niemeyerove metode kao metode preračunavanja glasova u mandate koja, u odnosu na D'Hondtovu metodu, pogoduje glasovno slabijim listama i sprječava se jača nadpredstavljenost većih stranaka te omogućuje značajnija disproporcija između glasova i mandata.