Parlament nije prihvatio sve zahtjeve MMF-a vezane za mirovine, što bi po riječima ministra za rad Slobodana Lalovića moglo još izazvati probleme u pregovorima s tom međunarodnom financijskom institucijom, zakazane za početak listopada.
Novi zakon predviđa da se mirovine od početka 2006. dva puta godišnje prilagođavaju rastu troškova života dok su se MMF-ovi stručnjaci založili za prilagodbu jednom godišnje.
Parlament je prihvatio i prijedlog oporbe da minimalne mirovine u sljedeće tri godine ne smiju biti manje od 60 posto prosječne plaće, koja trenutno iznosi oko 250 eura. I taj se prijedlog kosi s prijedlozima MMF-a.
Dob za odlazak u starosnu mirovinu postupno će se povećavati u razdoblju od 2008. do 2012. s trenutnih 58 za žene i 63 za muškarce na 60 odnosno 65 godina. Godine staža potrebne za ostvarivanje prava na punu mirovinu ostaju nepromijenjene, odnosno 35 godina za žene i 40 za muškarce.
Drugi uvjet MMF-a za dobivanje zajma vrijednog oko 900 milijuna dolara tiče se privatizacije naftnog koncerna NIS (Naftna industrija Srbije). Beograd trenutno traga za međunarodnim savjetnikom za taj posao.