Otvorivši skup i pozdravivši sedamdesetak sudionika, ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt kazala je kako je najviše polemike glede strategije reforme pravosuđa izazvao prijedlog racionalizacije mreže sudova.
"Racionalizacija ne znači otpuštanje ljudi, ali taj je proces počeo i povratka nema jer je Hrvatska, država s najvećim brojem sudova, s najvećim brojem sudaca i s najvećim brojem neriješenih predmeta u Europi", naglasila je ministrica. Dodala je kako je svima zajednički interes izgraditi neovisno i učinkovito pravosuđe koje će građanima omogućiti ostvarenje prava na pravično suđenje u razumnu roku.
Po njezinim riječima Ministarstvo provodi svoj akcijski plan za povećanje učinkovitosti hrvatskog pravosuđa, a projekt sređivanja zemljišnih knjiga, ocijenila je, dobro napreduje i u digitalizaciji zemljišnih knjiga i u smanjenju broja neriješenih zemljišnoknjižnih predmeta. Naime, kako je rekla, broj neriješenih zemljišnoknjižnih predmeta smanjio se za više od 82 tisuće.
Predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin istaknuo je kako sadašnji naraštaj sudaca treba preuzeti odgovornost i rješavati stare predmete, ali ne, kako je rekao, "po cijenu kvalitete jer je ona neupitna i jamac je vjerodostojnosti sudbene vlasti".
Upravo zato, dodao je, treba izraditi planove rješavanja starih predmeta, ali i pratiti predmete koji se približavaju toj granici trajanja postupka više od tri godine.
"Neovisnost sudbene vlasti i nepristranost sudaca u svim postupcima vrijednosti su koje treba njegovati", ustvrdio je predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin.