"Bilo kakva alternativa punopravnom članstvu je potpuno neprihvatljiva", rekao je glasnogovornik turskog ministarstva vanjskih poslova Namik Tan na konferenciji za novinare.
Turska bi trebala početi pregovore 3. listopada ali zemlje članice još uvijek nisu postigle dogovor o pregovaračkom okviru. Glavna prepreka u ovom trenutku je inzistiranje Austrije da se u pregovarački okviru unese mogućnost "privilegiranog partnerstva" s Turskom kao alternativu punopravnom članstvu.
U srijedu bi o Turskoj trebao raspravljati Europski parlament, a sjednici će nazočiti i britanski ministar za Europu Douglas Alexander.
U zajedničkoj rezoluciji očekuje se da će europarlamentarci zauzeti stajalište da je Turska formalno ispunila posljednje uvjete za početak pregovora 3. listopada stupanjem na snagu određenih zakona i potpisivanjem protokola o širenju carinske unije na deset novih zemalja članica EU.
Međutim, Parlament će vjerojatno naglasiti svoje razočaranje činjenicom da je Turska istovremeno objavila izjavu u kojoj izrijekom kaže da potpisivanje, ratifikacija i provedba tog protokola ne znači i priznanje Cipra.
Dan kasnije, u četvrtak, Turska će se naći na dnevnom redu veleposlanika EU (COREPER), a nije isključeno, ako oni ne postignu dogovor o pregovaračkom okviru, da se izvanredno u nedjelju sastanu i ministri vanjskih poslova kako bi razriješili pitanje i usvojili pregovarački okvir na vrijeme, odnosno prije 3. listopada kada je zakazan početak pregovora.
Nezamislivo je, piše u srijedu agencija Agence Europe, da se pitanje pregovaračkog okvira ostavi neriješeno Vijeću ministara 3. listopada jer tursko izaslanstvo sigurno neće putovati u Luxembourg bez jamstva da su sve prepreke otklonjene i da će pregovori sigurno započeti u ponedjeljak poslije podne.