Svi ti podaci ukazuju na nastavak negativnih trendova u poslovanju, a predsjednik Vijeća Petar Škender napominje da su prošlogodišnji financijski rezultati šibenskog gospodarstva najgori u posljednjih nekoliko godina, što tu Županiju svrstava pri začelje gospodarskih kretanja u Hrvatskoj.
Unatoč povećanju industrijske proizvodnje od 34 posto, pozitivne pomake nije moguće očekivati bez novih investicija, novog kapitala, te restrukturiranja i privatizacije najvećih poduzeća, među kojima je na prvom mjestu tvornica lakih metala(TLM), ocijenio je Škender.
Gospodarsko vijeća posebno brine visoka stopa nezaposlenosti, koja je na području županije lani iznosila 29, 5 posto, dok je na državnoj razini nezaposlenost imala stopu od 18,2 posto. Među nezaposlenima najviše je bilo kvalificiranih i nekvalificiranih radnika, a čak 52 posto nezaposlene populacije činili su osobe u dobi od 30 do 49 godina. Istodobno, ukupan broj zaposlenih smanjen je jedan posto u odnosu na 2003.
Prosječna mjesečna neto plaća bila je 60-ak kuna manja od hrvatskog prosjeka i iznosila je 4.109 kuna.
Član Gospodarskog vijeća i direktor šibenske poslovnice OTP banke Željko Deković ocjenjuje da je za brži razvoj gospodarstva ključno donošenje prostornih planova bez kojih, kako je kazao, nema pomaka u prostoru a ni novih investicija.
Do kraja godine počet će radovi na izgradnji infrastrukture na budućoj poduzetničkoj zoni Podi na površini od 139 hektara, istaknuo je direktor javnog poduzeća Podi-Ražine Jakov Terzanović.
Sa 1,5 milijuna eura radove sufinancira Europska komisija, prvi se poduzetnici očekuju sredinom 2006. godine, a zasad je zanimanje za otvaranje pogona na Podima iskazalo pedesetak tvrtki, od kojih je nekoliko iz inozemstva.