Ukupna je dobit HRT-a, ustvrdio je Hebrang, lani pala za 20 puta, bila je 78 posto manja od plana, a unatoč tome troškovi osoblja povećani su za 25 posto, odnosno bili su sedam posto viši od planiranih.
To si ne bi smio dopustiti ni jedan ministar, a da ne bude oštro ukoren od premijera, odnosno sankcioniran, kazao je Hebrang, napominjući da iznosi vlastite, ne i stavove stranke.
Primjedbe je imao i na podatke o investicijama, navodeći da bi, kad bi se, slične stvari dogodile u ministarstvima, ili državnim poduzećima, postavilo pitanje njihova rukovodstva.
Nenad Stazić (SDP) ustvrdio je da se iz takovog stava vidi jasna najava volje parlamentarne većine da ruši poslovno i programsko vijeće HRT-a.
Smatra da se zapravo ide na uništavanje sadašnjeg HRT-a i na njegovo stavljanje u vazalni odnos spram vlasti. S tim se suglasio i Antun Vujić (SDP).
Vanjski član Odbora Dragutin Lučić Luce naveo je, da bi, ako bi bila istina to što kažu Vujić i Stazić, posljedice po hrvatsku državu bile katastrofalne.
Europska komisija, europska i svjetska novinarska federacija tu ne bi stajale skrštenih ruku, rekao je Lučić.
Vujić je naveo da sadašnji HRT nije ni od ove, ni one stranke i da je njeno rukovodstvo, nakon više godina, uspjelo, financijski konsolidirati kuću.
Glavni ravnatelj HRT-a Mirko Galić odbacio je prozivke za loše gospodarenje, navodi da je u pet godina kuća poslovala uspješno da je njeno sadašnje vodstvo osiguralo razvoj.
Naveo je da nakon 1999., kad je imala 185 milijuna kuna gubitaka, HRT više nije poslovala s gubicima, da je zaposlila gotovo svih 1.500 stalnih vanjskih suradnika iz 2000-e, da su plaće zaposlenih lani povećane, jer su i do 30 posto zaostajale za plaćama u drugim medijskim kućama.
Neracionalnosti ima, no treba govoriti na osnovi činjenica, skinuti stranačke naočale, poručio je Galić.
Odbor, kako je konstatirala njegova predsjednica Željka Antunović, u konačnici nije donio zaključak o izvješću o financijskom poslovanju HRT-a, kao ni o radu Vijeća te kuće u 2004.
Naime, u oba slučaja za izvješća su se izjasnila po četiri SDP-ova člana, po tri HDZ-ovca su glasovala protiv, a jedan se suzdržao.
Hebrang je bio kritičan i prema izvješću o radu Vijeća HRT-a, navodeći da je za skupnu, raspravu u Hrvatskom saboru pripremio 11 stranica primjedbi.