Grabar-Kitarović je praktički potvrdila riječi Kurta Volkera, zamjenika pomoćnika za europska pitanja američke državne tajnice, koji je izjavio da bi novo proširenje NATO-a trebalo pričekati do 2008. i da je to stajalište Washingtona.
Ona je nakon susreta u Bijeloj kući s J. D. Crouchom, pomoćnikom američkog predsjednika i zamjenikom njegova savjetnika za nacionalnu sigurnost, napomenula kako još nije donesena konačna odluka o datumu summita proširenja NATO-a, ali se govori o kasnijim datumima nego što je to očekivala Hrvatska.
"Još nije donesena konačna odluka. Informacije koje sada primamo su da će summit 2006. biti summit unutarnje konsolidacije, a onda da se ide u summit proširenja. Priča se o početku 2008. ili kraju 2007.", rekla je Grabar-Kitarović hrvatskim novinarima.
Hrvatska, kao i druge dvije zemlje Američko-jadranske povelje, Albanija i Makedonija, nadale su se da bi poziv za NATO mogle dobiti već na summitu 2006.
Volker je rekao kako NATO, unatoč velikom napretku Hrvatske, Albanije i Makedonije, ne smatra da su te zemlje spremne za članstvo u Sjevernoatlantskom savezu pa treba pričekati 2008. da bi se vidjelo hoće li biti spremne.
"Međutim, aspolutno nema nikakvih dvojbi o proširenju NATO-a, posebno Sjedinjene Države u okviru NATO-a podržavaju daljnje proširenje i u tom smislu se podržava Hrvatska", rekla je Grabar-Kitarović.
Ustvrdila je kako će Hrvatska i dalje raditi i dokazivati da ispunjava kriterije za članstvo u NATO-u, od političkih do vojnih i svih drugih.
Susret Grabar-Kitarović i Croucha, na kojem je bilo govora o putu Hrvatske u NATO i Europsku uniju, bio je "vrlo produktivan" i održan je u "vrlo otvorenoj, susretljivoj i prijateljskoj atmosferi", rekao je novinarima hrvatski diplomat.
Grabar-Kitarović je kazala kako je s Crouchom razgovarala i o partnerskoj suradnji Hrvatske i Sjedinjenih Država u jugoistočnoj Europi.
"Konkretno smo razgovarali o suradnji na području jugoistočne Europe kako bismo pridonijeli što je moguće bržem rješavanju otvorenih pitanja koja su ostala", rekla je ona.
"Mi želimo biti partneri i Sjedinjenim Državama i Europskoj uniji na prostoru jugoistočne Europe i razumijemo svoju ulogu i svoju odgovornost i inzistiramo na individualnom pristupu, ali smo spremni znanje, perspektivu, savjete i sve napore uložiti da se postigne trajna stabilnost", kazala je Grabar-Kitarović.
Dodala je da je Hrvatska spremna sa Sjedinjenim Državama raditi na konkretnim projektima razvoja gospodarskih odnosa, izgradnje institucija i razvoja civilnog društva u jugoistočnoj Europi i tako se "profilirati kao lider na tom području".