Jedan od voditelja skupa, književnik Pavao Pavličić, naglašava kako je simpozij otvorio nekoliko važnih i zanimljivih tema, među kojima o književnosti u kontekstu poslijeratnog socrealizma i prozi 60-ih godina.
Ove je godine u središtu pozornosti bila hrvatska književnost sredine 20. stoljeća, njezin prijam u Europi kao i europski utjecaji, nakon što je proteklih godina obrađen opus Ranka Marinkovića te na drugačiji način sagledane 30-te i 50-te godine prošloga stoljeća .
Nakon što su jučer svoje viđenje dali izlagači iz Njemačke, Italije, Španjolske, Ukrajine i Mađarske, koji su raspravljali o položaju hrvatske književnosti u svojim zemljama, te inozemni stručnjaci koji su radili u Hrvatskoj, završnica je ponudila razmišljanja domaćih stručnjaka.
Skup, prema Pavličićevim riječima, svake godine opravdava svoje postojanje izdavanjem tiskanoga zbornika radova kojima se naknadno koriste studenti kroatistike različitih usmjerenja, ali i brojni čitatelji koji žele doznati nešto više o omiljenim piscima.