U otvorenom pismu upućenom Joviću, kako je u četvrtak priopćeno iz NHI-ja, Zubak navodi kako je potpuno nelogičan predviđeni razmještaj tri hrvatske bojne buduće zajedničke vojske BiH u Mostaru, Livnu i Orašju.
"U tom smislu pitamo čemu toliko osiguranje južne granice BiH s Hrvatskom", navodi Zubak iznoseći prijedlog da makar jedna bojna bude razmještena na području Kiseljaka, u središnjem dijelu zemlje.
U protivnom, drže u NHI-ju, stvorio bi se dojam o nastavku politike slabljenja Hrvata u središnjoj Bosni.
Predloženi koncept buduće zajedničke vojske BiH predviđa uspostavu tri pukovnije s nacionalnim predznakom s bazama u Mostaru, Banjoj Luci i Tuzli.
Svaka od tri pukovnije u svom bi sastavu imala dvije bojne od kojih je jedna mještovitog, a druge dvije jednonacionalnog sastava.
Ukupna jačina budućih oružanih snaga BiH ne bi trebala biti veća od deset tisuća profesionalnih časnika i vojnika, dok bi u pričuvi bilo još oko pet tisuća ljudi.
Ukoliko bi Parlament BiH ove jeseni usvojio potrebne zakone o obrani i o službi u oružanim snagama, ministarstva obrane dva entiteta ugasila bi se s 31. prosincem ove godine, dok bi cjelokupni proces ustroja novog modela obrane i oružanih snaga trebao biti dovršen do rujna 2006. godine.