Iran se prošlog mjeseca povukao iz sporazuma s tri zemlje EU-a i ponovno je aktivirao tvornicu koja prerađuje uran, što je dovelo do toga da Britanija, Francuska i Njemačka prekinu pregovore.
Francuska je rekla da je Ahmadinedžadov govor pred Općom skupštinom UN-a naveo SAD, Britaniju, Francusku i Njemačku da zatraže idućeg tjedna prijavljivanje Irana Vijeću sigurnosti.
Francuski ministar vanjskih poslova Philippe Douste-Blazy rekao je novinarima da "opcija prijavljivanja Irana Vijeću sigurnosti ostaje na dnevnom redu".
Europa se nadala da će iranski predsjednik pružiti maslinovu grančicu, a on je umjesto toga ustrajao na tome da Iran ima neotuđivo pravo proizvoditi nuklearno gorivo i optužio je SAD i druge velike sile za kršenje nuklearnih sporazuma.
Jedan američki dužnosnik također je rekao da u tom govoru nije bilo nikakvih naznaka da je Iran promijenio mišljenje.
"Ja u njegovom govoru nisam čuo ništa što bi dalo naznaku temeljne promjene u strateškim stajalištima", rekao je dužnosnik koji je želio ostati anoniman.
Britanski ministar vanjskih poslova Jack Straw rekao je za televiziju BBC da je govor predsjednika Ahmadinedžada bio "razočaravajući i ni od kakve koristi".
Straw je izjavio da će nastaviti koristiti diplomatska sredstva kako bi se riješio spor oko nuklearnih ambicija Irana, ali je odbacio ponudu Ahmadinedžada o suradnji s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA).
Nuditi transparentnost sada znači priznati da ranije nisi ispunjavao zahtjeve IAEA-e, istaknuo je Straw.