FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Ovoga ljeta zbog kiše i dobre prevencije puno manje požara

Autor: ;mbuj;
ZAGREB, 18. rujna 2005. (Hina) - Za razliku od prošlogodišnjeg ljeta, apogotovo ljeta 2003. kad je zbog visokih temperatura i suše gorjelo namnogim područjima, poglavito u Dalmaciji, a štete bile goleme, ovegodine broj požara mnogo je manji, gotovo ih nije bilo zbog kišnaljeta, ali i protupožarne preventive i zaštite koje od ove godineumjesto MUP-a vodi Državna uprava za zaštitu i spašavanje.
ZAGREB, 18. rujna 2005. (Hina) - Za razliku od prošlogodišnjeg ljeta, a pogotovo ljeta 2003. kad je zbog visokih temperatura i suše gorjelo na mnogim područjima, poglavito u Dalmaciji, a štete bile goleme, ove godine broj požara mnogo je manji, gotovo ih nije bilo zbog kišna ljeta, ali i protupožarne preventive i zaštite koje od ove godine umjesto MUP-a vodi Državna uprava za zaštitu i spašavanje.

Iako je u prvih osam mjeseci ove godine u usporedbi s istim prošlogodišnjem razdobljem za 35 posto bilo više požara (1200), štete su mnogo manje jer su požari većinom izbijali u proljeće, a zbog klimatskih uvjeta i pravodobne intervencije gasitelja, helikoptera i kanadera nisu prerasli u velike, razorne požare.

U priobalju je ove godine bilo 16 posto manje požara nego lanjskog i čak 51 posto manje nego preklanjskog ljeta.

U ovoljetnim požarima pak izgorjela je 28 puta manja površina, a šteta je 52 puta bila manja nego u požarima u lipnju, srpnju i kolovozu 2003. kad je dosegnula 630 milijuna kuna.

U prvih sedam ovogodišnjih mjeseci izravna materijalna šteta od požara u cijeloj Hrvatskoj bila je gotovo pet puta manja od prosjeka u zadnjih pet godina i iznosila je oko 60 milijuna kuna.

Iznoseći te podatke za Hinu, glavni vatrogasni zapovjednik Republike Hrvatske Mladen Jurin naveo je da je za protupožarnu zaštitu i preventivu za ovu godinu iz državnog proračuna izdvojeno više od 500 milijuna kuna. Taj je novac raspoređen Hrvatskim šumama, HEP-u, Hrvatskim željeznicama, Hrvatskim autocestama, Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici i ostalim odgovornima za protupožarno djelovanje.

Rekao je da je od tog novca oko 100 milijuna kuna izdvojeno za nabavu vatrogasnih vozila, 264 milijuna kuna za materijalne troškove profesionalnih javnih vatrogasnih postrojba, a više od 120 milijuna kuna dobile su Hrvatske šume za protupožarne prosjeke. Ministarstvu obrane odobreno je oko 70 milijuna kuna za održavanje protupožarnih zračnih snaga, a Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje 11,5 milijuna kuna.

Taj je novac, rekao je Jurin, uložen u opremanje, uvježbavanje i premještaj vatrogasaca iz unutrašnjosti u priobalje te u kupnju nužne vatrogasne opreme.

Načelnik Hrvatske vatrogasne zajednice Željko Popović dodao je da su za premještanje vatrogasnih postrojba na 18 mjesta u priobalju potrošili 480.000 kuna, za tromjesečne plaće 500 sezonskih vatrogasaca županijskih vatrogasnih zajednica tri milijuna kuna, te za informatičko-promidžbene aktivnosti (jumbo plakate i slično) 86.000 kuna.

U preventivi i gašenju požara sudjelovalo je oko 4000 gasitelja - oko 1400 profesionalaca i dobrovoljaca organiziranih putem Vladina programa aktivnosti (uključivo 500-tinjak djelatnika namjenski ustrojenih snaga hrvatske vojske) te više od 2500 domicilnih vatrogasaca. Oni su za 15 minuta spremni za gašenje izbije li požar bilo gdje u priobalju, rekao je Jurin.

(Hina) xbma ysšh

An unhandled error has occurred. Reload 🗙