U sklopu dvodnevnih svečanosti održan je i studijski dan u sklopu kojega su predstavljeni istraživačko-povijesni i znanstveni radovi o katoličkoj crkvi i franjevačkom redu na području sjeverozapadne Bosne u posljednja četiri stoljeća.
O ovoj temi referirali su monsignor dr. Ante Orlovac i magistar fra Anđelko Barun.
Prof. dr. Pejo Ćošković iz Banja Luke izložio je svoja istraživanja o franjevačkom samostanu u Banjoj Luci, a fra Rafael Lipovac govorio je povijesti samostana i župe Petrićevac posebno se osvrnuvši na pastoralni i vjerski život u petrićevačkoj župi i samostanu.
Prof. dr. fra Velimir Blažević održao je predavanje o temi «Bosanski franjevci i prijelaz Srba s pravoslavne na katoličku vjeru u sjeverozapadnoj Bosni» koje je izazvalo posebnu pozornost nazočne publike iz reda crkvenih i svjetovnih istraživača.
Predstavljeni znanstveni i istraživački radovi, osobito zbog obilja detalja gotovo nepoznatih široj znanstvenoj i kulturnoj javnosti, nakon ovoga skupa bit će dostupni i publici odnosno čiteteljima i izvan Bosne i Hercegovine.
Franjevački samostan Presvetoga Trojstva u Banjoj Luci, koji narod popularno zove "Petrićevac' po istoimenom brijegu, svjetskoj javnosti je postao poznat u lipnju 2003. godine kada je ovdje boravio papa Ivan Pavao II., koji je tom prigodom blaženim proglasio Banjalučanina Ivana Merza.