Do tada, kazao je Pavić, sastat će se stručni timovi pojedinih ministarstava koji će pripremiti prijedloge za strategiju preventivnih biosigurnosnih mjera. Po Pavićevim riječima "Hrvatska će se maksimalno pripremiti za moguću ugrozu od ptičje gripe, no po svemu sudeći, minimalne su mogućnosti da Hrvatska bude ugrožena". Također se osvrnuo na napise u nekim medijima "koji su izazvali nepotrebnu paniku, što šteti gospodarstvu". Dodao je kako su danas gospodarstvenici u brojnim pozivima upozorili na taj problem.
Pavić je u telefonskom razgovoru za Hinu istaknuo kako ne samo uzgajivači peradi nego i djelatnici u zaštićenim dijelovima prirode sa staništima ptica selica koje se u njima gnijezde moraju pojačati nadzor zbog moguće ugroze. To prije svega podrazumijeva evidentiranje svakoga uginuća i laboratorijsku analizu u ovlaštenim ustanovama, rekao je ponovivši da nadzor i praćenje treba početi obvezno provoditi u parkovima prirode i ostalim zaštićenim dijelovima, posebno na ribnjacima, te u gradskim staništima ptica.
Osim zabrane uvoza peradi iz zemalja u kojima se pojavila ptičja gripa predviđeno je dijeljenje letaka s uputama o načinu prevencije bolesti, kazao je glasnogovornik Pavić.
Stožer za obranu od ptičje gripe, koji je preventivno osnovala Vlada, sastavljen je od stručnjaka iz ministarstava zdravstva, poljoprivrede i Veterinarskog fakulteta u Zagrebu.