Maleni mikročip u lopti omogućit će sucu da sa stopostotnom sigurnošću utvrdi je li bio zgoditak ili ne, odnosno je li lopta cijelim obujmom prešla gol-liniju.
"Ova lopta će radikalno promijeniti svijet nogometa i olakšat će sucu važne odluke. Mikročip postaje 'novo oko i uho' sucu. Pokaže li se nova tehnologija uspješnom, koristit će se i na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj 2006", kazao je predsjednik FIFA-e Sepp Blatter.
Mikročip od samo 15 milimetara veličine odašilje radio-signal prođe li lopta vanjske linije igrališta, a sve pomoću 12 antena koje su raspoređene na svim vanjskim kutovima (kornerima). Središnji kompjuter prima signal i za manje od jedne sekunde šalje ga do posebnog sata na sučevoj ruci i to u obliku poruke. Sudac stoga tu tehnologiju može koristiti po svom nahođenju, kada je u dvojbi dovoljno je da pogleda na sat i pročita poruku, koja se javlja samo kada lopta prođe crtu igrališta. Sve poruke ostaju pohranjene u memoriji sata.
"Pametna lopta" će se koristiti na četiri stadiona SP-a u Peruu, svima osim na onom u Iquitosu, gradu usred amazonske džungle, čija je izgradnja jako kasnila. Svi stadioni su novi i imaju umjetnu travu.
Uz domaćina Peru, na prvenstvu nastupaju Kina, Katar, Sjeverna Koreja, Gana, Gambija, Obala Bjelokosti, Italija, Turska, Nizozemska, SAD, Meksiko, Brazil, Urugvaj, Australija i Kostarika.