Petorica HDZ-ovih članova Odbora izglasali su tako 'blaži' zaključak kojim Odbor podržava nastojanja hrvatske Vlade u rješavanju spornih pitanja sa Slovenijom, sukladno dobrosusjedskim odnosima i međunarodnom pravu.
Četiri oporbena člana predložili su zaključak po kojemu nedavni prijedlog slovenske vlade o proglašenju epikontinentalnog pojasa i ekološke zone pokazuje da su iscrpljene sve mogućnosti bilateralnog dogovora o razgraničenju između dvije države, te da rješavanje spora treba povjeriti međunarodnim pravosudnim tijelima.
Stoga, uvjereni su, Vlada čim prije treba izraditi prijedlog sporazuma o arbitraži i dostaviti ga slovenskoj vladi.
Vladu, odnosno hrvatsku diplomaciju prozvali su za pasivnu politiku prema Sloveniji i njezinim zahtjevima, ističući da je slovenska odluka o proglašenju epikontinentalnog pojasa pokušaj zadiranja u hrvatski teritorij.
"Ovakvo ponašanje Slovenije jasno pokazuje interes da proširi svoj teritorij na nedvosmisleno hrvatsko područje, a to je vrlo opasno za dobre diplomatske i međususjedske odnose", kazao je Slavko Linić (SDP).
Željko Pecek (HSS) poziva Vladu da iz pasivne krene u aktivnu politiku prema Sloveniji. "Mi uvijek raspravljamo o slovenskim prijedlozima i to zato što nemamo svoje", kazao je.
Alenka Košiša Čičin Šain (HNS) smatra da bi daljnji bezuspješni pregovori sa Slovenijom samo naštetili Hrvatskoj, koja, uvjerena je, mora pokrenuti postupak arbitraže i tako steći prednost.
HDZ-ovci su, pak, odbacili oporbene prozivke o Vladinoj pasivnoj politici. Jozo Topić (HDZ) rekao je da Vladi treba ostaviti prostora i vremena da u razgovorima sa Slovenijom iznađe način kako najbolje zaštititi nacionalne interese.
Vladu je branila i Andreja Metelko Zgombić iz Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, istaknuvši da Slovenija, zbog zemljopisnog položaja, odnosno bez pristupa otvorenom moru, ne može proglasiti epikontinentalni pojas.
Naglasila je da Vlada još od 2003. Sloveniji predlaže arbitražno rješenje spora, ali da nije naišla na pozitivan odgovor.
Zbog opće ocjene da bi rasprava o TLM-u bez dokumentacije o javnom natječaju za prodaju te tvrtke samo dodatno ispolitizirala taj slučaj, u Odboru su prekinuli raspravu uz dogovor da će o toj aferi razgovarati na idućoj sjednici.