Mapa Richter prvi je u nizu priručnih obrazovnih materijala što ga Muzej suvremene umjetnosti priprema iz svoje zbirke, a namijenjen je višim razredima osnovne škole koji ju mogu koristiti u nastavi i u slobodno vrijeme, kazala je predstavljajući Mapu Nada Beroš, autorica koncepcije te mape.
Po njezinim riječima, Mapa Richter pionirski je korak u muzejskoj pedagogiji zamišljena kao individualno pomagalo koje nije propisano školskim programom već ostavljena na izbor djeci, roditeljima i nastavnicima.
Mapa je podijeljena na pet sistemskih cjelina: "Leteće piramide", "Gravitacijski crtež", "Milenijska rozeta", "Spontani crtež i spontana grafika" te "Prostorna slika". Koautorica teksta i zadataka u Mapi Jelena Bračun drži da bi ta mapa učenicima trebala dati poticaj da sami ispituju umjetnička djela jer ona nisu samo "za gledanje nego i ispitivanje umjetničkog procesa, koji se može otkrivati kroz igru i promišljanje o tome što je umjetnik mislio prije stvaranja djela".
Cijena Mape je 20 kuna a grafički su ju oblikovali hrvatski dizajneri Mario Krištofić i Sanja Bachrach koja je pozdravila uvođenje Mape među osnovnoškolsku djecu, prvenstveno stoga što će pridonijeti likovnom obrazovanju učenika čija je "likovna pismenost na kraju osnovne škole ravna nuli".
Zbirka Richter u vili na Vrhovcu ima stalni postav skulptura, crteža, slika, grafika i dr. i jedna je od najcjelovitijih zbirki moderne i suvremene umjetnosti u Hrvatskoj. Zbirka je donirana Gradu Zagrebu, a od 1998. predana je na upravljanje Muzeju suvremene umjetnosti.