Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Srećko Selanac izrazio je zadovoljstvo što je u planu da i Našice dobiju toplanu kojom se planira uporaba šumske biomase za toplinsku energiju. Kazao je kako je otvorena mogućnost da se, ako Našice izrade projekt i prođu na natječaju, toplana počne graditi već iduće godine, a gradnja bi se u stopostotnu iznosu financirala iz fonda SAPARD.
Riječ je o predpristupnom fondu EU-a za zemlje srednje i istočne Europe u pripremama za sudjelovanje u zajedničkoj poljoprivrednoj politici i jedinstvenom tržištu Unije, koji je izdvojio 25 milijuna eura za razvoj poljoprivrede i seoskih područja.
Pokusni projekt uvođenja šumske biomase za proizvodnju toplinske energije u Hrvatskoj pokrenule su nakon prošlogodišnjeg okruglog stola Hrvatske šume pod nazivom "16 toplana za biomasu", želeći za grijanje iskoristiti ono što je sada isključivo odlazi u šumski otpad. U tome će važnu ulogu imati i lokalna samouprava kojoj EU omogućuje financiranje iz programa SAPARD.
Glavna je prednost biomase pred fosilnim gorivima manji nastanak štetnih plinova i otpadnih voda, a prednosti su i te što se skuplja i iskorištava otpad i ostatci iz poljoprivrede, šumarstva i drvne industrije.
Predviđa se da će do sredine ovoga stoljeća u svijetu udjel biomase u potrošnji energije dosegnuti 30 do 40 posto.
EU do 2010. planira povećati proizvodnju na 17 milijuna tona biogoriva, no po sadašnjim podatcima to ne će biti ostvareno jer će se proizvesti samo 11,7 milijuna, rečeno je na okruglom stolu na kojem su gosti iz Njemačke i Austrije svjedočili o dobrim iskustvima u iskorištavanju biogoriva.