Mesić je prigodom predaje odličja rekao kako ga je dodijelio zato što je Henry Lee imao velik utjecaj na razvoj forenzike u Hrvatskoj, što je bilo od posebnog značenja s obzirom na činjenicu da je tada ovdje bio rat. Američki znanstvenik, kako je rekao predsjednik RH, "pridonio je razvoju hrvatske forenzike, čime se pomoglo utvrđivanju identiteta žrtava rata".
"Budući da u ratu neke ljude nismo mogli spasiti, barem ih možemo dostojno pokopati", rekao je Mesić, dodavši kako je odličje i poziv na daljnju suradnju.
Henry Lee je proteklih dana bio na kongresu euro-američkih forenzičara u Dubrovniku, s kojeg je i došao na predaju odlikovanja, koje mu je Mesić dodijelio još 31. svibnja.
"Ovo je za mene iznimna čast i zahvaljujem predsjedniku Mesiću i hrvatskom narodu što su mi dodijelili ovo odličje. Ja sam dobio brojna odlikovanja u životu, ali ovo ima posebno značenje i izložit ću ga u svojem institutu 'Henry Lee' na sveučilištu u New Havenu", rekao je američki znanstvenik nakon što je primio Red Danice.
Lee je u Hrvatsku prvi put stigao 1993. kako bi pomogao u identifikaciji ratnih žrtava u masovnim grobnicama i otad je, prema vlastitim riječima, ovdje bio osam ili devet puta, tijekom kojih je "svjedočio iznimno brzom razvoju Republike Hrvatske".
Američkog znanstvenika korejskog porijekla, koji je u karijeri imao između šest i sedam tisuća slučajeva, smatra se najpoznatijim doktorom sudske medicine na svijetu, a slavu je stekao radom na poznatim slučajevima poput onog O.J. Simpsona ili otmice sina slavnog američkog pilota Charlesa Lindbergha.