FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SIK: "tek je na redu Privatizacija turističkog 'vrhnja'"

Autor: ;hsup;
RIJEKA, 6. rujna 2005.(Hina) - Predsjednik Sindikata istre i Kvarnera(SIK) Bruno Bulić kazao je danas na konferenciji za novinare kako je"potrebno upozoriti da je privatizacija 'vrhnja' u turizmu, odnosnonajatraktivnijih područja na Jadranu, tek na redu, posebiceprivatizacija više od 1000 raznih objekata u vlasništvu Ministarstvaobrane".
RIJEKA, 6. rujna 2005.(Hina) - Predsjednik Sindikata istre i Kvarnera (SIK) Bruno Bulić kazao je danas na konferenciji za novinare kako je "potrebno upozoriti da je privatizacija 'vrhnja' u turizmu, odnosno najatraktivnijih područja na Jadranu, tek na redu, posebice privatizacija više od 1000 raznih objekata u vlasništvu Ministarstva obrane".

Bulić je naglasio da ti objekti obuhvaćaju i cijele uvale, da je riječ o područjima netaknute prirode i objektima koji su posebno zanimljivi jer nisu opterećeni dugovima i nemaju zaposlenika. Dodao je da su, po njegovim saznanjima, neke od tih objekata već obilazili inozemni ulagači.

Na konferenciji za novinare Bulić je govorio o privatizaciji hotelsko-turističkih poduzeća, posebice o privatizaciji opatijskih Liburnia Riviera Hotela (LRH), rapskog "Imperijala" te crikveničkog Jadrana.

U SIK-u smatraju da bi opatijskoj gradskoj upravi trebala pripasti 25 posto plus jedna dionica LRH-a, što bi, drže, omogućilo bolji nadzor razvoja tog područja. Sindikat ne podupire nastojanja jedinica lokalne samouprave koje bi se, kako je rekao Bulić, "bavile gospodarstvom i bile rentijeri".

Bulić je istaknuo da su pravi vlasnici LRH-a sada holdinzi Dom i SN, da je tek na redu "trgovina između njih i onih koji su im darovali LRH" te da su predaju dionica LRH-ima dvama holdinzima omogućili loši zakoni.

Rapski je, pak, "Imperijal" konsolidiran, posluje s dobiti, a poslovodstvo, radnici i lokalna zajednica imaju razrađen prijedlog privatizacije koju bi država trebala prihvatiti, rekao je.

Crikvenički "Jadran" opterećen je dugovima, a Bulić je predložio da država i lokalna samouprava, najveći vjerovnici, otpišu svoje tražbine, da se radnicima isplate svi dugovi te da se privatizacija provede uvođenjem kvalitetnoga strateškog partnera.

Bulić je još ocijenio da je "Hrvatska sada na stupnju divljeg kapitalizma, odnosno južnoameričkog liberalnog kapitalizma." Među ostalim, naveo je da su sjevernojadranska turistička poduzeća pri smještaju prognanika bila obespravljena u usporedbi s dalmatinskima jer su se prva zbog smještaja prognanika zaduživala uz visoke kamate, a druga uz znatno povoljnije uvjete.

(Hina) xhsup yln

An unhandled error has occurred. Reload 🗙