"Nema dovoljnog napretka u traganju Hrvatske za Gotovinom. Provedba Akcijskog plana predstavljenog u travnju do sada je bila prespora i nedostajalo joj je potrebne odlučnosti. Nema značajne kvalitativne promjene u operacijama koje provodi Hrvatska. Indikacije koje imam i dalje pokazuju da je Gotovina u regiji", kazala je Del Ponte u izjavi o Hrvatskoj koju je pročitala na konferenciji za novinare u Bernu, gdje je sudjelovala na Konferenciji o civilnom promicanju mira i ljudskih prava u jugoistočnoj Europi.
Jučerašnje uhićenje Hrvoja Petrača ocjenila je "pozitivnim razvojem u kojem je Hrvatska odigrala ulogu no nije bila sama". Kazala je da je, kao i kod uhićenja Milana Lukića u kolovozu u Argentini, Petračevo uhićenje "dobar primjer međunarodne suradnje među obavještajnim službama i drugim nadležnim tijelima". Pritom je posebno pohvalila djelotovornost grčke policije.
"Hrvatska sada ima mogućnost konačno prodrijeti u pravu mrežu koja štiti Gotovinu. Vrlo pozorno ćemo pratiti akcije Hrvatske idućih tjedana. Uistinu očekujemo da će Hrvatska agresivno raditi na temelju tog novog razvoja događaja, kako bi dovela Gotovinu u Haag", kazala je Del Ponte, podsjetivši da je optuženik ICTY-a Gotovina a ne Petrač. Odgovarajući na pitanja novinara naznačila je da je i Tužiteljstvo ICTY-a imalo udjela u pronalaženju Petrača.
"Hrvatska ima još nekoliko tjedana da locira i uhiti Gotovinu, prije nego me iz EU budu pitali surađuje li Hrvatska u potpunosti", kazala je Del Ponte a na izravno pitanje kako bi odgovorila danas, kazala je da bi odgovor bio negativan.
Navodeći kako neki bliski pristaše Gotovine vjeruju, ili se pretvaraju da vjeruju, da će ona odustati ili da će se Haški sud zatvoriti prije nego mu bude suđeno u Haagu istaknula je: "Želim biti vrlo jasna: nikada neću dopustiti povlačenje optužnice protiv Gotovine i nema načina da se njemu sudi bilo gdje drugdje osim u Haagu".
Ponavljajući stajališta stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a i EU da se ICTY neće zatvoriti prije nego što Karadžić, Mladić i Gotovina budu u Haagu, Del Ponte je poručila da Gotovina ima dvije opcije - da se dobrovoljno preda ili da bude uhićen.
Na konferenciji za novinare posebno je bila kritična prema Srbiji i Crnoj Gori, ističući da je Ratko Mladić u Srbiji a Radovan Karadžić u regiji, te da od njihovog uhićenja znatno ovisi i uspjeg ICTY-a u cjelosti. Srbija je obećavala da će Mladić biti izručen prije 11. srpnja i komemoracije u Srebernici, ali do toga još nije došlo. Vojska još uvijek snažno podržava Mladića, kazala je.
Po Del Ponte neuspjeh da se izruče Karadžić i Mladić pokazuje da je politika dobrovoljnih predaja premijera Vojislava Koštunice došla do svojih granica. Snažno se založila da EU ne počinje pregovore o pridruživanju i stabilizaciji sa SCG dok su oni na slobodi.
Na brojna pitanja novinara o dvojbenoj prirodi takvog uvjetovanja približavanja Zagreba i Beograda EU kazala je kako je to politička odluka EU koja jako koristi ICTY-u te se je ona nema namjere odreći.
Na pitanje o razlozima za traženje revizije drugostupanjske presude Tihomiru Blaškiću haška tužiteljica je odbila odgovoriti objasnivši da se bi se u takvim slučajevima radilo o povjerljivim podnescima čijim bi iznošenjem u javnost prekršila pravila ICTY-ja.