Vlada je odluku o poskupljenju struje i to 5 posto za građanstvo, a 6 posto za gospodarstvo donijela početkom kolovoza.
Prema novim cijenama, građani s jednotarifnim brojilima kilovatsat električne energije od sutra će plaćati 58 lipa, umjesto dosadašnjih 55 lipa (cijene su bez PDV-a).
Građani pak s dvotarifnim brojilima od sutra će kilovatsat u višoj tarifi (od 8 do 22 sata) plaćati 61 lipu (do sada 58 lipa), a u nižoj tarifi (od 22 do 8 sati) plaćat će 32 lipe (do sada 30 lipa).
Uz to, građani za struju plaćaju i stalnu mjesečnu naknadu koja je od sutra 15,75 kuna (do sada 15,00 kuna).
Na sve to, kako bi se dobio iznos mjesečnog računa, treba još dodati i PDV od 22 posto.
Zbog povećanja cijena HEP neće očitavati brojila, već je i oglasima u novinama pozvao građane da sami očitaju brojila i dostave im podatke o stanju brojila na današnji dan, 31. kolovoza.
Kalkulacije HEP-a govore da bi građanima, nakon poskupljenja, računi u prosjeku mogli biti viši za osam do 10 kuna, no, ističu također i kako to ovisi o samoj potrošnji i navikama potrošnje. Tako bi nešto veće račune mogli imati oni koji imaju znatno veću potrošnju od prosječne, kao i kućanstva koja imaju vrlo malu potrošnju po nižoj tarifi, napominju u HEP-u.
HEP je svoj zahtjev Vladi za povećanjem cijena, koje se nisu mijenjale od 2002., objašnjavao porastom troškova poslovanja, posebice visokim rastom cijena energetskog goriva, te potrebnim ulaganjima u elektroenergetski sustav.
HEP je tako već donio odluke o izgradnji kombi kogeneracijske elektrane u Zagrebu (na lokaciji TE-TO), te Hidroelektrane Lešće, ukupne vrijednosti 137,6 milijuna eura, a ističu i da žurno treba pokrenuti projekte na lokaciji Sisak, Osijek, te Plomin.
Investicije HEP-a u nove proizvodne objekte, rekonstrukcije postojećih, kao i u prijenosnu i distribucijsku mrežu i postrojenja u razdoblju od 2005. do 2007. godine procjenjuju se na gotovo 6 milijardi kuna.