"Nakon što istekne mandat hrvatskoga veleposlanika u Sarajevu, hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova treba znati da će u BiH pomno analizirati prošlost njegova nasljednika, odnosno je li on u svojoj prošlosti proizvodio negativne učinke po bilo koji od tri konstitutivna naroda u BiH", rekao je Čavić.
Koliko god bosanskohercegovački otpravnik poslova obavlja dužnost u veleposlanstvu u Zagrebu, toliko bi budući hrvatski diplomat morao u svojstvu otpravnika poslova djelovati u Sarajevu", dodao je Čavić.
Kandidat za upražnjeno mjesto veleposlanika u Zagrebu bio je Branko Kesić, nekadašnji predsjednik upravnog odbora zavoda za izgradnju Banja Luke.
Kesića je na tu dužnost potkraj prošle godine imenovalo Predsjedništvo BiH, pod predsjedanjem Borislava Paravca, a hrvatskim je vlastima upućen zahtjev za davanjem agrementa koji nikad nije stigao u Sarajevo.
Mediji u BiH i Hrvatskoj upozorili su da je Kesićeva ratna uloga moguća zapreka njegovu postavljenju na diplomatsku dužnost s obzirom da je u vrijeme najvećeg vala etničkog čišćenja tijekom rata u BiH u Banjoj Luci obnašao visoku dužnost u Zavodu za izgradnju grada. Pretpostavlja se da je zbog takve pozicije barem djelomice odgovoran za rušenja brojnih katoličkih i islamskih vjerskih objekata u Banjoj Luci.
BiH stoga u Zagrebu već pet mjeseci zastupa otpravnik poslova, a najavljeno je da će na jesen vlasti u Sarajevu predložiti novog veleposlanika u Hrvatskoj.
Čavić je također izjavio da je "poznato" da je Zagreb, tijekom rata, bio "centrala iz koje su se regrutirali mudžahedini za rat u BiH".
"U Zagrebu je bilo vise činovnika koji su pribavljali materijalna sredstva za mudžahedinsku mrežu u BiH. Možda je kome u Zagrebu bilo u interesu da se mnogo toga stavi pod tepih, da se očisti teren, kako mnoge nelagodne stvari ne bi isplivale na površinu" rekao je Dragan Čavić.