Ministarstvo u okviru skrbi za prirodnu baštinu potpisuje ugovor, podsjetio je tom prigodom Biškupić, dodavši kako punu suradnju na tom poslu očekuje sljedeće godine, kad će s Ministarstvom mora i turizma raspolagati s više sredstava.
Za sljedeću sezonu pripremamo izradbu veleplakata o zaštićenom biljnom i životinjskom svijetu, dodao je.
Programom ćemo obrazovati ljude o problemu širenja invazivnih alga, istaknula je Marasović, dodavši kako njihovo širenje nije moguće potpuno zaustaviti. Vrijedno je truda uklanjanje alga koje ugrožavaju biološku raznolikost, napomenula je.
U Sredozemnom moru alga Caulerpa taxifolia proširila se slučajnim ispuštanjem njezinih fragmenata iz Oceanografskoga muzeja u Monaku. Dalje se širila prenošenjem na sidrenim lancima. Prva naselja tih alga u Jadranu zabilježena su 1994. u Starogradskom zaljevu na Hvaru.
Alga Caulerpa racemosa prvi je put kod nas zabilježena 2000., a do kraja prošle godine pronađena je na 34 lokaliteta od Cavtata do Visa te u istarskom Vrsaru. Primarno se širi morskim strujama, a obje predstavljaju osnovnu prijetnji za biološku, ekološku i krajobraznu raznolikost Jadranskoga mora.