Financirajući se najvećim dijelom iz državnih fondova, Akademija za nužnike počet će s radom u listopadu školujući prvu generaciju "nužničnih specijalista". Cilj zahtjevnog nastavnog programa bit će i promjena imidža što u javnosti prati čistače nužnika. Umjesto da se na to gleda kao na samo nekvalificirani posao niže vrse i slabe plaće, nakon pohađanja nove akademije na specijaliste za nužnike gledati će se kao na stručnjake s proširenim odgovornostima, višim plaćama i mogućnosti inozemnih putovanja za sve koji prate razvoj higijenskih standarda u svijetu.
Pokretač i glavni organizator akademije Jack Sim, koji je ujedno i predsjednik Svjetske organizacije za nužnike sa sjedištem u Singapuru, najavio je da će nova akademija svoju nastavu od listopada održavati u sklopu državnog Politehnikuma, a težište strukovnog dijela nastave biti će poučiti čistače kako koristiti novu opremu i tehnologiju iz Japana.
Prva generacija od 30 budućih nužničkih stučnjaka već je upisana. Kad završe Akademiju za nužnike, sadašnje plaće od 500 singapurskih dolara (300 US-dolar) udvostručit će im se.
"Nastavni program vrlo je opširan. Željeli bismo da naši stručnjaci postignu novu razinu i budu osposobljeni brinuti se za sve aspekte nužnika, u što se ubraja i zamjena žarulja, popravak brava i neispravne vodoinstalacije ili čak originalni doprinosi redizajniranju nužnika", kaže Sim upozoravajući sa na svijetu postoji više od 2,6 milijardi ljudi koji nemaju nužnik.