"Očekujemo da će Lukić biti izručen uskoro, kada se utanače svi detalji oko njegovog prebacivanja. U stalnom smo konktaktu s argentinskim vlastima", izjavio je u telefonskom razgovoru iz Haaga glasnogovornik Jim Landale.
Dodao je kako je s pravne strane situacija potpuno čista te nije potrebno da ICTY uputi posebni zahtjev za izručenje jer su sve članice UN-a obvezne izručiti optuženike Haškog suda.
Lukić je uhićen 8. kolovoza u Buenos Airesu s lažnim dokumentima.
U optužnici protiv Lukića navodi se da je on u proljeće 1992. u Višegradu organizirao paravojnu skupinu, nazivanu "Beli orlovi" i "Osvetnici", koja je u suradnji s JNA i srpskom policijom, zavela teror nad lokalnim bošnjačkim i drugim nesrpskim stanovništvom.
Lukić je optužen za istrebljenje, progon, ubojstva i nehumana djela kao zločine protiv čovječnosti i kršenje ratnog prava i običaja počinjene u Višegradu od svibnja 1992. do listopada 1994.
Optužbe uključuju pet odvojenih incidenata ubijanja, od kojih se dva ubrajaju među najstravičnije zločine zabilježene u ratu u BiH.
U optužnici se navodi da su 14. lipnja 1992. Lukić i drugi prisilili oko 65 bošnjačkih žena, djece i starijih muškaraca, da uđu u jednu kuću u Pionirskoj ulici u Višegradu. Kuća je zatim zabarikadirana i zapaljena. U one koji su se pokušali spasiti iskakanjem kroz prozor pucali su. Gotovo svi koji su bili zaključani u toj kući ubijeni su, uključujući i 17-oro djece, starosti od dva dana do 14 godina.
Navodi se da je 27. lipnja Milan Lukić počinio sličan zločin na jednoj drugoj lokaciji u Višegradu, gdje je ponovo skupina civila bila zabarikadirana u jednoj kući, koja je potom zapaljena, što je za posljedicu imalo smrt približno 70 ljudi.
ICTY je zbog izravne odgovornosti za zločine u Višegradu zajedno s Milanom Lukićem, optužio i njegovog prezimenjaka Sredoja Lukića koji je u bijegu, te Mitra Vasiljevića koji je proglašen krivim za ubojstvo petorice muškaraca te osuđen na 15 godina zatvora i trenutačno je na izdržavanju kazne.
Milan Lukić, koji je bio u bijegu od kraja 90-ih, pred sudom u Srbiji je u odsutnosti osuđen na 20 godina zatvora zbog odgovornosti za likvidaciju 20-ak Bošnjaka, odvedenih u ljeto 1992. iz vlaka na pruzi Beograd-Bar, u mjestu Sjeverin gdje pruga prolazi kroz BiH.