Autor studije Alain Dupuy iz bolnice Saint Louis u Parizu želio je znati da li o jačini zaštitnog faktora kreme za sunčanje ovisi i duljina izlaganja suncu, zanemaruje li se pritom znak mogućih opeklina i daje li se lažni osjećaj sigurnosti.
U studiji je sudjelovalo 367 ispitanika, od kojih 80 posto žena, koji se odmaraju na francuskoj obali. Njima su podijeljene kreme za sunčanje sa dva zaštitna faktora: jednima jaka zaštita, a drugima normalna zaštita.
Utvrđeno je da vrijeme koje su proveli na suncu uopće nije ovisilo o jačini faktora "njihove" zaštitne kreme. Tako je jedan na četvoro ispitanika koji su koristili kremu sa slabijim zaštitnim faktorom dobio opekline, dok je omjer 1:7 kod onih koji su upotrebljavali kremu s jačim zaštitnim faktorom.
Studija je pokazala i da mnogi ispitanici uopće nisu koristili kremu za sunčanje te da ih je većina željela dobiti brončanu boju. Tako je njih čak 96 posto, unatoč sudjelovanju u istraživanju u zaštiti od sunca, tijekom tjedan dana odmora dobilo tamniji ten.
"Nažalost, prema tom i drugim istraživanjima o izlaganju suncu, postalo je jasno da nas čeka još dug put kako bi ta navika krenula zdravim smjerom", mišljenja su znanstvenici.