U nadahnutoj propovjedi nadbiskup Barišić posebno je govorio o potrebi borbe protiv egoizma te o potrebi očuvanja zajedništva i tradicije.
Egoizam vodi u propast, a euharistija nas poziva na zajedništvo i civilizacijsku ljubav. Trebamo čuvati i njegovati memoriju i tradiciju, rekao je nadbiskup Barišić i naglasio da to nije zatvaranje u prošlost, nego nada u budućnost jer je, istaknuo je, tradicija bogatstvo bez koje nema ni budućnosti.
Prije središnjeg misnog slavlja, u procesiji ulicama Sinja sliku čudotvorne Gospe Sinjske nosili su alkari i alkarski momci, te policajci, hrvatski vojnici i mladi svećenici.
Gospina slika ove je godine upravo za današnji blagdan obnovljena i restaurirana, što je izveo stručnjak Restauratorskog zavoda iz Splita Josip Delić.
Prema nekim povijesnim istraživanjima, Gospina slika nepoznatog autora, iz Sinja je iznesena 1536., kada je osmanlijska osvajačka vojska zauzela grad, pa je pohranjena u Rami, odakle su je franjevci bježeći zajedno s narodom pred Turcima, ponovno donijeli u Sinj 1687. godine. Slika je jedno vrijeme skrivana u Splitu, a kada je počeo posljednji turski napad na Sinj godine 1715., franjevci su je donijeli u sinjsku tvrđavu među branitelje.
Kada je nekoliko stotina branitelja upravo na blagdan Blažene Djevice Marije uspjelo obraniti Sinj i otjerati daleko nadmoćnijeg neprijatelja, narod je optočio Gospinu sliku zlatom pretopljenim od krunica i dukata, a Gospu proglasio čudotvornom i kao takvu je slavi gotovo punih tri stotine godina.