Britanska agencija Reuters donosi kronologiju najvažnijih događaja tijekom Oluje a u tekstu naslovljenom "Hrvati slave vojni trijumf iz 1995.", piše da proslava protječe u "pomirljivu" tonu.
Ista agencija citira izjavu premijera Iva Sanadera da Oluju treba odvojiti od tragičnih događaja, kriminalnih djela i nepravdi počinjenih protiv hrvatskih Srba prije pune uspostave pravnoga poretka.
Tu Sanaderovu izjavu prenosi i njemačka agencija dpa koja citira njegov poziv za "pomirbom među narodima jugoistočne Europe".
Reuters prenosi također izjavu hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića da Hrvatska treba zatražiti "oprost od onih kojima se u njezino ime činilo zlo".
Francuska agencija France presse u svome izvješću naglašava upravo taj Mesićev poziv sugrađanima da priznaju kako je bilo zločina protiv Srba u Hrvatskoj koja treba priznati da je "u ratu bilo i onih koji se nisu borili za Hrvatsku nego za sebe, koji su rušili i ono što nije trebalo".
AFP javlja i da je Mesićev govor bio praćen sustavnim zvižudcima i povicima dijela okupljenog mnoštva.
Dok britanska agencija piše da je 200.000 krajinskih Srba izbjeglo u susjednu BiH te Srbiju i citira izvore UN-a prema kojima je najmanje 150 civila ubijeno, a stotine srpskih domova opljačkane i spaljene, France presse navodi podatak o 280.000 izbjeglih Srba.
Dpa piše da je prema procjenama oko 400 srpskih civila ubijeno u Krajini.
Reuters pojašnjava i da su odnosi Hrvatske i bivše SR Jugoslavije, današnje Srbije i Grne Gore znatno poboljšani, ali da pitanje Oluje ostaje bolna točka.