Saudijska Arabija kao najveći izvoznik nafte u svijetu doživljava gospodarski procvat nalik onom od prije četvrt stoljeća. Financijski analitičari prognozirali su da smrt kralja Fahda neće znatnije utjecati na gospodarstvo a ustoličenje novog kralja Abdulaha proteklo je bez ikakvih trzavica.
"Ova će godina biti najbolja u povijesti saudijskog gospodarstva", konstatirala je vodeća saudijska banka Samba Financial Group, prognoziravši za 2005. rekordni proračunski višak od 51 milijarde dolara i realni gospodarski rast od 6,5 posto.
Iako saudijsko gospodarstvo i dalje snažno ovisi o prihodima od nafte, ekonomisti ukazuju na njegov razvoj od naftnog booma u sedamdesetim godinama prošlog stoljeća, kada je vladino trošenje prihoda od nafte bilo gotovo jedini motor gospodarskog rasta.
Aktualna je stopa inflacije u Saudijskoj Arabiji niska i službeno se procjenjuje na manje od jedan posto a procvat tržišta dionica i nekretnina kao i privatni sektor počinju davati snažan doprinos visokom gospodarskom rastu.
Državna naftna kompanija Aramco planira ulaganja vrijedna više milijardi dolara kako bi dodatno povećala kapacitete za proizvodnju nafte s 11 na 12,5 milijuna barela nafte dnevno.
Nakon dvadesetak godina gotovo kontinuiranog deficita vlada je dvije godine zaredom zabilježila solidan višak koji je uložen u smanjenje domaćeg duga na dvije trećine BDP-a, te na gomilanje imovine u inozemstvu i nagrađivane sigurnosnih snaga za dvogodišnju borbu protiv al Qa'ide.
Usprkos solidnim financijskim izgledima zemlja se i dalje suočava s velikim izazovima u vidu zapošljavanja ogromnog broja Saudijaca koji svake godine stupaju na tržište rada. Riječ je o Saudijcima iz siromašnijih arapskih, azijskih i europskih zemalja i SAD-a ali situacija je danas ipak bolja nego što je bila prije 10 godina kada je zemlja plaćala visoku cijenu za prvi rat u Perzijskom zaljevu, procijenjenu na 50 milijardi dolara.