Ured Predsjednika u priopćenju ističe da se ratni zločin u Srebrenici ničim ne može opravdati, niti relativizirati upozoravanjem na zločine koji su se, u vidu ekscesa, dogodili poslije završene operacije Oluja.
"U ovom trenutku čini se u najmanju ruku neutemeljnim tretirati kvalifikacije iz nekih optužnica Haškog suda, koje nisu potvrđene ni u kojoj pravomoćnoj presudi, kao nesporno utvrđene povijesne činjenice", navodi se u priopćenju.
Napominje se da je predsjednik Mesić više puta govorio kako je nakon Oluje bilo zločina, naglašavao potrebu individualnog utvrđivanja odgovornosti i potpunog funkcioniranja pravne države, što podrazumijeva da će svatko tko se ogriješio o zakon, bez obzira na naciju i funkciju, biti pozvan na odgovornost i kažnjen.
U Uredu podsjećaju i da je Mesić tijekom posjeta izraelskom parlamentu te na mjestu nekadašnjeg ustaškog logora u Jasenovcu izrekao jasne riječi isprike svima koji su bilo kada bili žrtve onih koji su ideju hrvatske države zloupotrijebili da bi, kaljajući hrvatsko ime, ubijali, protjerivali i pljačkali.
"Tome se nema što dodati, a sve što je rečeno nije bilo izrečeno prigodno i za jednokratnu uporabu, nego načelno i kao jedan od temeljaca odnosa prema prošlosti i istini o toj prošlosti", ističe se u priopćenju.
Napominje se i da je Hrvatska imala svako pravo, pa i na osnovi rezolucija Opće skupštine UN-a, pokrenuti "Oluju", desetu obljetnicu koje će svečano obilježiti za nekoliko dana.
Ured Predsjednika podsjeća i da je nakon Oluje hrvatsko vodstvo, a prije svih upravo predsjednik Mesić, višekratno pozivalo na povratak sve izbjegle građane srpske nacionalnosti.
Ističe da proces povratka, unatoč povremenim incidentima, uspješno teče, a da će njegovo privođenje kraju biti to uspješnije što će se bolje razvijati odnosi između Zagreba i Beograda.
"A za takav razvoj nezaobilazno je da na obje strane postoji politička volja za suočavanje s istinom o prošlošću - bez prešućivanja, bez relativiziranja i bez krivotvorenja", zaključuje Ured Predsjednika RH.