Na skupu, koji priređuje Hrvatsko čitateljsko društvo (HČD) uz pomoć Međunarodne čitateljske udruge, sudjelovat će oko 400 stručnjaka i znanstvenika iz 40 zemalja, a svečano se otvara u nedjelju, 31. srpnja, u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK).
Po riječima predsjednice HČD-a Dijane Sabolović-Krajine glavna tema bit će pismenost promatrana sa sociološkoga, kulturološkoga, obrazovnoga, gospodarskoga i političkog stajališta.
Teme međunarodne konferencije o pismenosti bit će propitivane u odnosu prema demokraciji, nacionalnim manjinama, višejezičnosti, tehnologiji, knjižnicama, književnosti, predškolskoj i ranoj pismenosti, teškoćama u čitanju, školama koje potiču pismenost i drugim oblicima vezanim uz pismenost, dodala je.
Svjetski stručnjaci, dodaje Sabolović-Krajina, s područja pismenosti, obrazovanja, čitanja, knjižnica i kulture općenito će na zagrebačkom skupu s hrvatskim stručnjacima izmijeniti ideje o svim vidovima i zaprekama pismenosti današnjice te o mogućnostima buduće suradnje.
Nabrojene teme obrađivat će se u 117 izlaganja, 27 radionica, 14 simpozija, pet okruglih stolova i 27 postera, istaknula je Ljiljana Sabljak, dopredsjednica HČD-a. Dodala je da će na skupu svoja izdanja predstaviti vodeći svjetski izdavači, a iz Hrvatske jedino "Školska knjiga". Podsjetila je i važnost skupa glede eurointegracijskih procesa u kojima sudjeluje i Hrvatska.
Konferencija se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Stjepana Mesića, s potporom Ministarstva kulture, Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, gradova Zagreba i Koprivnice, Nacionalne i sveučilišne knjižnice i drugih.