Istraživanje dvaju meteorita koji su pali na Zemlju pokazuje da nikad nisu bili u toplim uvjetima. Izvješće objavljeno u časopisu Science proturječi teorijama da je danas smrznuti planet nekad bio dovoljno topao da bi se na njemu razvio život.
"Najprije smo procijenili što se moglo dogoditi s meteoritima kad su se odlomili od Marsa prije 11 do 15 milijuna godina, kako bismo odredili gornju granicu temperature", rekao je Benjamin Weiss asistent na Tehnološkom institutu u Massachusettsu.
Znanstvenici su zaključili da meteoriti vjerojatno nisu imali temperaturu višu od temperature ključanja vode u trenutku kad su se odvojili od Marsa.
Weiss i student David Shuster izmjerili su razinu argona u preostalim uzorcima. Poznato je da plin argon curi iz stijena ovisno o temperaturi stijene. Odnosno, što je hladnije, to će se više argona zadržati.
Znanstvenici procjenjuju da je površina Marsa zamrznuta najviše 4 milijarde godina.
To ne znači da roveri koji traže dokaze o izvorima, jezerima ili procijepima, gube vrijeme. Geotermalna aktivnost ispod površine mogla je stvoriti mala utočišta na kojima je život moguć.
Ovi rezultati, naglašavaju znanstvenici, "jednostavno znače da je površina na kojoj ima tragova tekuće vode nastala u razmjerno kratkom razdoblju".