Da se slučajem ubojstava civila srpske nacionalnosti u Osijeku bavi Haški sud potvrdila je u četvrtak ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt, koja je, na konferenciji za novinare, kazala kako Haag "taj predmet ima kod sebe".
Šeksa su novinari, nakon prisege novih članova DSV-a u Saboru, upitali boji li se da bi ga se za osječki slučaj moglo teretiti po zapovjednoj odgovornosti.
Šeks je odbacio takvu mogućnost, pojašnjavajući da je njegova uloga u Osijeku 1991. bila isključivo uspostava civilne vlasti, a da u djelokrugu regionalnoga Kriznog štaba, kojem je bio na čelu, nije bila ni vojska ni policija.
Te su postrojbe, ističe, bile u nadležnosti ministarstava obrane i unutarnjih poslova.
"Regionalni krizni štab imao je sasvim druge zadaće i nikakva objektivna niti zapovjedna odgovornost predsjednika ni bilo kojeg člana Kriznog štaba ne može biti instalirana za ekscesne pojave ili zločine koji su počinjeni u to vrijeme. Prema tome nemam nikakvih razloga bojati se haških istražitelja niti bilo kojeg drugog pravosudnog tijela", kazao je Šeks.
Ponovio je da je u Osijeku u to vrijeme vladao kaos, u kojem su djelovali pojedinci i skupine nad kojima nitko nije imao kontrolu.
Na pitanje je li znao za te zločine, Šeks je odgovorio niječno, te ponovio kako su priče o likvidacijama počele kolati tek u studenom i prosincu 1991., kad on više nije bio u Osijeku.
Naglasio je da istragu o navodnim ubojstvima osječkih civila 1991. godine Državno odvjetništvo vodi samostalno i neovisno, te odbacio Glavaševe tvrdnje da je riječ o politički montiranom procesu.
"Ni predsjednik Vlade, ni Predsjednik Republike, ni Hrvatski sabor nemaju nikakve veze s pokretanjem ovog postupka, koji istina, koincidira s jednim političkim srazom i obračunom koji je nametnuo Branimir Glavaš. No, nema nikakve uzročno posljedične veze da bi se radilo o nekom montiranom naručenom pokušaju političkog obračuna", rekao je Šeks.