"Zadovoljni smo što vas možemo obavijestiti da EU pozitivno odgovara" na zahtjev Kijeva i Kišinjeva za pomoć, kaže se u poruci koju je Solana predao ukrajinskom predsjedniku Viktoru Juščenku.
Ukrajinski predsjednik i njegov moldavski kolega Vladimir Voronjin zatražili su početkom lipnja pomoć EU-a radi uspostave međunarodnoga sustava carinske kontrole i sustava za nadzor ukrajinsko-moldavske granice, posebice na dijelu između Ukrajine i moldavske separatističke pokrajine Pridnjestrovlja.
Pridnjestrovlje je samoproglašena rusofona republika koja se 1992. odcijepila od Moldavije. Ta se republika uz granicu s Ukrajinom smatra raskrižjem svakojake ilegalne trgovine, osobito oružjem.
Na pitanje o statusu "tržišnoga gospodarstva", koji Ukrajina želi dobiti od EU-a, Solana je odgovorio da je "dan priznavanja vrlo blizu".
Solana je nekoliko sati razgovarao s Juščenkom, a tijekom posjeta Ukrajini sastao se i s premijerkom Julijom Timošenko i ministrom vanjskih poslova Borisom Tarasjukom.
Nova prozapadna vlast u Ukrajini odlučno je pokazala europske težnje i nada se da će 2007. početi pristupne pregovore s 25-oricom. No, Unija je zabrinuta jer se stajališta njezinih članica o tome prilično razlikuju, pišu agencije.
Solana u utorak navečer iz Kijeva putuje u službeni posjet Beogradu.