FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 9,30 sati

Autor: ;vlul;
ZAGREB, 16. srpnja 2005. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 9,30sati.
ZAGREB, 16. srpnja 2005. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 9,30 sati.

JOHANNESBURG - UNESCO je upisao 17 novih kulturnih lokaliteta na listu zaštićene svjetske baštine, objavila je organizacija u priopćenju objavljenom subotu. Odbor UNESCO-a sastao se ovoga tjedna u Durbanu u Južnoafričkoj Republici kako bi razmotrio ukupno 42 kandidature koje su podnijele 44 zemlje. Lista zaštićene svjetske baštine sada broji 812 lokaliteta (628 kulturnih, 160 prirodnih i 24 miješana) u 137 zemalja. Nakon sastanka u Durbanu tri nove zemlje - BiH, Moldavija i Bahrein - imaju svoje lokalitete na popisu svjetske baštine. Među ostalim, na popis su uvršteni Stari most i stara gradska jezgra u Mostaru, povijesno središte Macaoa, stara jezgra francuskog Le Havrea, muzej Plantin-Moretus (tiskara i izdavaštvo) u belgijskom Antwerpenu, povijesno središte grada Jaroslava u Rusiji, grad Gjirokastra (na jugu Albanije), arheološko nalazište Qal'at al-Bahrain u Bahreinu te arhitektonski lokalitet obitelji Radziwill u Nesvižu u Bjelorusiji. Na sastanku u Durbanu na popis svjetske baštine uvršteno je ranije i sedam novih prirodnih lokaliteta. Od ukupno 812 lokaliteta na popisu zaštićene svjetske baštine UNESCO-a šest je hrvatskih - Plitvička jezera, povijesne gradske jezgre Splita, Trogira i Dubrovnika, šibenska katedrala i Eufrazijeva bazilika.

WASHINGTON - Točno šezdeset godina prošlo je ove subote od dana kada su Sjedinjene Države isprobale prvu atomsku bombu u povijesti, označivši time početak nuklearnog doba. Prvi test atomske bombe izvela je američka vlada 16. srpnja 1945. na zabačenom poligonu u pustinji u blizini Alamogorda u Novom Meksiku. Testirana je plutonijska bomba, istoga tipa kao ona koja je kasnije bačena na japanski grad Nagasaki. Test atomske bombe bio je vrhunac trogodišnjeg tajnog projekta Manhattan u kojem su znanstvenici, među kojima mnogi izbjegli iz Europe, u laboratoriju u Los Alamosu nastojali razviti bombu prije nacističke Njemačke. U subotu će mjesto na kojem je izvedena prva pokusna eksplozija posjetiti nekoliko tisuća ljudi, ali nisu predviđene nikakve posebne manifestacije niti govori kojima bi se obilježio ovaj događaj. Taj je uspješni pokus nekoliko tjedana kasnije rezultirao bacanjem atomskih bombi na Hirošimu i Nagasaki i predaje Japana u Drugom svjetskom ratu.

CAPE CENEVERAL - Američki raketoplan Discovery najranije će biti lansiran krajem sljedećeg tjedna, objavila je glasnogovornica NASA-e. Inženjeri američke svemirske agencije još uvijek pokušavaju otkriti što je uzrokovalo kvar na senzoru za gorivo zbog kojeg je u srijedu odgođeno lansiranje tog svemirskog shuttlea. NASA se nada da će shuttle moći ostati na lansirnoj rampi tijekom popravka. Bude li ga potrebno skloniti u poseban hangar udaljen pet kilometara od raketodroma, lansiranje će se dodatno odgoditi. Misija Discoveryja trebala bi biti prvi let jednog NASA-inog shuttlea nakon katastrofe Columbije koja se prije dvije i pol godine raspala iznad Teksasa tijekom slijetanja, pri čemu je poginulo svih sedam članova posade.

(Hina) xvlul yvlul

An unhandled error has occurred. Reload 🗙