Dopredsjednik Narodne skupštine srpskog entiteta, Hrvat Tomislav Tomljanović kaže da je proklamirana konstitutivnost Hrvata donekle ostvarena na razini najviših dužnosti. Tako je dopredsjednik RS Hrvat kao i dopredsjednik Parlamenta RS a pozitivan primjer je i gradska uprava Banje Luke.
"Uz velike napore dolazimo do podataka ima li uopće, i ako ima - gdje, Hrvata u općinama u kojima su do početka rata u BiH bili znatnije zastupljeni", kaže Tomljanović za Hinu.
Hrvatski zastupnik u Vijeću naroda Parlamenta RS Pejo Krnić izjavio je da u devedesetak općina RS, naročito u onima gdje dominiraju stranke sa srpskim nacionalnim predznakom, uopće ne znaju da postoji Zakon koji u lokalnoj samoupravi nalaže ravnomjernu zastupljenost i predstavnika druga dva konstitutivna naroda u BiH - Hrvata i Bošnjaka.
Krnjić je također izjavio da je teško doći do podataka o Hrvatima uposlenim na funkcionarskim mjestima u administraciji i da je prema "djelomičnim pokazateljima stanje u Republici Srpskoj katastrofalno", a odgovorni to opravdavaju tvrdnjom kako su "u istom položaju i Srbi u Federaciji BiH".
"U sadašnjem stanju ne pomaže ni Ustavni sud, nego samo izravni sudski procesi i institut 'zaštite vitalnog nacionalnog interesa' za kojim često posežemo u Parlamentu RS. Za Hrvate se mora pronaći mjesto u tijelima uprave", kazao je zastupnik Krnić.
Nastavnik Ivan Hričak iznio je podatak da u 200 osnovnih i srednjih škola u RS uopće nema ravnatelja ili zamjenika Hrvata, a mnogi prosvjetari su na burzi rada.
"Bez posla smo jer ne posjedujemo licencu prosvjetnog radnika, koju možemo dobiti samo ako to za nas traži školska ustanova u kojoj smo zaposleni", objasnio je Hričak ovaj paradoks.
Prof. dr. Miodrag Živanović s Filozofskog fakultetu u Banjoj Luci uzrok ovome stanju vidi u postojećim ustavima BiH i entiteta koji ne poznaju institut građanina bez tri postojeće nacionalne odrednice.
"Gospodo Hrvati, meni je iskreno žao što to moram javno kazati - ali vi praktično ne postojite u institucijama RS, a uskoro vas neće biti ni u statistikama jer je proces 'etnocida' odnosno uspostave 'čistih nacionalnih prostora' u BiH okončan", izjavio je Živanović za Hinu i dodao da je do ovoga zaključka došao analizom biračkih popisa u RS.
HKU "Danica" kani promijeniti sadašnje stanje.
"Nastojat ćemo svim raspoloživim sredstvima inicirati u Parlamentu RS raspravu o provedbi Zakona o lokalnoj upravi i samoupravi, a naša nastojanja podržat će i zastupnici oporbe", izjavila je za Hinu predsjedateljica HKU "Danica" dr Vesna Jović-Vukadin.