Zajednička pravna stečevina Europske unije materija je o kojoj se ne pregovara i koju svaka zemlja koja želi biti dio Unije mora u cijelosti prihvatiti, no prilika za zaštitu gospodarskih interesa je ishođenje što dužih prijelaznih razdoblja za što više gospodarskih područja, kaže Drobnjak.
Po njegovoj ocjeni, bez prijelaznih razdoblja stvarna je opasnost erozije pojedinih gospodarskih grana, koje će se naći na udaru konkurencije na otvorenom zajedničkom unutarnjem tržištu Unije.
Da bi pregovoračima bilo lakše i da bi pred administracijom Unije djelovali uvjerljivije i ozbiljnije, u pojedinim industrijskim sektorima od najveće je važnosti izraditi srednjoročne planove razvoja, rekao je Drobnjak.
No i prije početka pregovora, postoji podloga za ostvarivanje interesa hrvatskog gospodarstva na zajedničkom europskom tržištu, a to je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) koji otvara brojne mogućnosti gospodarske nazočnosti na tržištu EU-a, podsjeća Drobnjak ističući primjer izvoznih kvota za šećer kao uspješni model pregovora unutar SSP-a. Zato je preporučio gospodarstvenicima upoznavanje sa sadržajem tog dokumenta.
Gospodarsku važnost što ranijeg ulaska u EU, Drobnjak je oslikao je na primjeru Bugarske koja, po njegovim riječima, samo na poljoprivrednim subvencijama gubi pola milijarde eura uđe li u Uniju 2008. umjesto 2007. godine.
Hrvatska bi, po njegovima riječima, pregovore mogla započeti u ranu jesen ove godine, a prije stupanja u punopravno članstvo uz pogodnosti SSP-a može koristiti sredstva iz predpristupnih programa.
(Hina) xduk yds