Studija na 56 bolesno pretilih žena i muškaraca koji čekaju kirurško smanjivanje težine pokazala je da iako su muškarci i žene općenito jednako pretili, žene bolje toleriraju vježbu.
Tomu je vjerojatno uzrok raspodjela masnoće u tijelu, tvrdi ekipa stručnjaka iz nizozemske bolnice Reinier de Graaf u Groepu.
Moguće je i da to utječe na način kako njihovo tijelo prerađuje šećer i ostale jednostavne ugljikohidrate, kažu istraživači jer su otkrili da je više muškaraca pogođeno stanjem prijetećega dijabetesa, tj. netoleranciji ugljikohidrata.
"Netolerancija ugljikohidrata, nesposobnost mataboličke prerade šećera iz ugljikohidrata može voditi do gomilanja masnoće na mišićnome tkivu, zbog čega osoba dobiva na težini i s vremenom joj to umanjuje fizičku izdržljivost", kaže jedan od istraživača, dr. Emile Dubois.
"Čini se da je netolerancija ugljikohidrata češća u pretilih muškaraca zbog čega su oni u slabijoj formi od pretilih žena", dodaje se u Duboisovu priopćenju.
U skupini ispitanika 59 posto muškaraca imalo je dijabetes ili im je prijetio dijabetes, a među ženama takvih je bilo 35 posto.
Bolesnici s netolerancijom ugljikohidrata često imaju tzv. metabolički sindrom, što podrazumijeva visok krvni tlak, visoke vrijednosti šećera u krvi i tendenciju k pretilosti.
Ispitane žene bolje su prošle na testu izdržljivosti vožnje sobnog bicikla i na testu kapaciteta pluća.
Tomu je možda razlog činjenica da muškarci češće od žena gomilaju masnoće u gornjem dijelu tijela i u abdominalnom području, drže istraživači.